• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Preț cartofi – recolta 2023. Cât costă un kilogram de cartofi cumpărați direct de la fermieri

    Oana Timar -

    Preț cartofi din recolta 2023 direct de la fermieri. Cererea de cartofi de consum este destul de redusă, iar preţul nu este unul satisfăcător, chiar dacă producătorii din Harghita au obţinut recolte bune în acest an.

    Directorul Direcţiei pentru Agricultură Harghita, Romfeld Zsolt, a declarat pentru Agerpres că ”piaţa nu prea funcţionează şi nu este cerere mare”, preţul unui kilogram de cartofi de consum la producători variind între 1 leu şi 1,7 lei/kg”.

    În ceea ce priveşte producătorii care au contracte cu reţelele mari de magazine, aceştia vând cartofii cu 1,35 lei/ kg, ei asigurând şi ambalarea, dar preţul ajunge să fie mult mai mare pe rafturile supermarketurilor.

    Directorul DAJ Harghita: Obiceiurile de consum s-au schimbat

    Romfeld Zsolt consideră că cererea nu este una ridicată întrucât obiceiurile de consum ale oamenilor s-au schimbat, aceştia preferând să cumpere cantităţi mici, doar cât au nevoie, şi să nu mai depoziteze cartofi pentru iarnă, aşa cum se întâmpla în trecut.

    ”Obiceiurile de consum s-a schimbat. Având în vedere că tot anul se găsesc cartofi pe piaţă, consumatorii s-au limitat la cantităţile zilnice şi pentru câteva zile, nu pentru depozitare de iarnă până în primăvară. E şi mult mai comod şi cheltuielile de depozitare sunt eliminate din punctul de vedere al consumatorului. Acum, cheltuielile de depozitare cad strict în sarcina producătorului. Comercianţii iau cantităţile tot pe termen scurt, cât e vandabil”, a explicat Romfeld Zsolt.

    El a adăugat că, în această perioadă, producătorii îşi fac calcule ce suprafeţe să cultive în primăvara anului viitor.

    ”În momentul actual se fac iarăşi calcule pentru suprafeţele care urmează să fie înfiinţate în primăvara anului 2024. Calculele se fac în funcţie de cererea actuală şi posibilităţile de anul viitor, având în vedere şi preţurile de imputuri, fiecare trebuie să facă devize tehnologice, devize privind calculul preţurilor, deci oamenii caută motivare ca să producă mai departe”, a precizat şeful Direcţiei Agricole Harghita.

    Acesta consideră că preţul kilogramului de cartofi este unul mic, raportat la cheltuielile de înfiinţare a culturii în anul 2024 şi că optim ar trebui să fie de 2 lei/kg.

    Culturi de cartofi înființate în județul Harghita

    7.000 de hectare de cartofi, cultivate în județul Harghita

    Suprafaţa cultivate cu cartofi a fost de aproape 7.000 hectare în Harghita, din care 4.500 de hectare cartofi pentru piaţă, iar restul în gospodării individuale şi pe suprafeţele mai mici.

    Producţia a fost satisfăcătoare, spun specialiştii, cu o medie de 22 tone la hectar, dar existând şi vârfuri de 40 tone la hectar.

    În ultimii ani, suprafaţa cultivată cu cartofi în judeţul Harghita a înregistrat o scădere constantă, producătorii mici preferând să cultive numai pentru consumul familiei, după ce au constatat că această cultură nu are rentabilitate pe suprafeţe reduse.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluție cu bicarbonat pentru afide – rețeta originală folosită de legumicultori Două măsuri propuse de ministrul Barbu și aprobate azi de Guvern: ”Continuăm să protejăm fermierii” Măsurile Guvernului Bolojan pentru fermieri: creșterea pragului minim la APIA la 2 ha, stimularea procesării, bani pentru irigații

    Ultimele știri

    Fermierii chinezi vor fi despăgubiți pentru pierderile uriașe cauzate de inundațiile devastatoare Livrare istorică: Ultima combină New Holland CR10.90 produsă vreodată a ajuns într-o fermă din România! Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente