• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Luptele separatiste din Ucraina fac o nouă victimă colaterală: industria avicolă

    agrointeligenta.ro -

    Cea mai mare fermă de găini ouătoare din Ucraina a raportat pierderi-record, puse pe seama luptelor separatiste din estul țării. Pentru 2014, reprezentanții Avangardco estimează pierderi de 5,7 milioane de dolari pe primele nouă luni, în timp ce anul trecut, compania cu profil agricol a încheiat luna decembrie cu un profit anual de 162 de milioane de dolari. 

    ”Conflictele militare din estul Ucrainei și instabilitatea economică au afectat rezultatele financiare ale companiei pentru primele nouă luni”, a anunțat Irina Marchenko, CEO Avangarco.

    Marchenko estimează că agenții economici din Ucraina au avut de înfruntat o depreciere cu 38% a monedei națională hrivna.

    Avangardco deține 55% din piața de ouă din Ucraina și 92% din piața de produse pe bază de ouă. Din cauza problemelor financiare, societatea și-a suspendat anul acesta producția în două ferme de găini ouătoare localizate în Luhansk și Donețk.

    ”Nu putem să asigurăm siguranța angajaților noștri și continuitatea procesului de producție în aceste unități”, a fost anunțul Avangardco la închiderea celor două ferme ce reprezentau, de altfel 10% din capacitatea totală a companiei.

    Avangardco susține și că puterea de cumpărare tot mai scăzută a făcut și ca vânzările să se prăbușească, ajungând chiar la zero în zonele de conflict, unde au apărut și furnizori ruși.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!” Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament