• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Percheziții în mai multe ferme după ce crescătorii de animale s-au luat la bătaie pentru pășune

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Percheziții ale polițiștilor la mai multe ferme de animale. Oamenii legii au descins la opt adrese la crescători de animale din zona Mizilului suspecți de comiterea unor infracțiuni precum lovire sau alte violențe și distrugere. Fermierii s-ar fi agresat din cauza unor pășuni care sunt ”disputate” de mai mulți crescători.

    Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Prahova a anunțat că în dimineața zilei de joi, 16 noiembrie, polițiștii din cadrul structurii au efectuat opt percheziții domiciliare, în județul Prahova, la locuințele unor persoane bănuite de lovire sau alte violențe și distrugere.

    Citiți și: Poliția Română – anunț pentru fermierii care circulă cu tractoarele pe drumuri publice

    Percheziții la mai mulți crescători de animale din Prahova

    Crescătorii de animale au fost duși la audieri

    Potrivit unui comunicat al IPJ Prahova, din cercetări a reieșit faptul că, în perioada 8 – 11 noiembrie, patru bărbați, în urma unor stări conflictuale, s-ar fi agresat reciproc și ar fi produs distrugeri la bunurile personale.

    Un număr de nouă persoane au fost conduse la sediul unității de poliție, în vederea audierii acestora. Acțiunea a beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova.

    Citiți și: Percheziții de amploare la traficanții de animale vii care înşelau crescătorii

    Doi bărbați cu vârstele de 17 și respectiv 58 de ani au fost reținuți de Poliție

    Poliția mai informează că în urma perchezițiilor domiciliare au fost ridicate obiecte și bunuri care constituie mijloace de probă în cauză.

    În baza probatoriului administrat, în cursul zilei de joi, 16 noiembrie polițiștii au reținut pentru o perioadă de 24 de ore doi bărbați cu vârstele de 17 și respectiv 58 de ani, urmând ca aceștia să fie prezentați unității de parchet competente pentru luarea unei alte măsuri preventive.

    Surse apropiate aanchetei au confirmat pentru Observatorul Prahovean că cei vizați de percheziții sunt crescători de animale din zona Mizil, care ar fi avut conflicte violente pentru terenurile de pășunat.


    Te-ar mai putea interesa

    Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial

    Ultimele știri

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren “Pachetele tehnologice ale anului 2026” și “Ziua Zootehniei”, punctele-cheie ale MoldAgro Expo Veste uriașă de la Bruxelles! Bugetul pentru fermieri – majorare de 47% Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”Susținem necesitatea regândirii unor practici din piața agricolă” Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi