• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Casa Verde Fotovoltaice – vești de ultimă oră pentru românii care vor să își pună panouri solare

    Oana Timar – Agrointeligența

    Casa Verde Fotovoltaice: Societatea care a contestat în instanță respingerea din program a renunțat la proces. Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a anunțat că finanțarea instalării de panouri fotovoltaice este securizată.

    În urma deschiderii unei noi sesiuni de validare a instalatorilor în programul Casa Verde Fotovoltaice, derulat de Administrația Fondului pentru Mediu, societatea Dhelectric System SRL a transmis către Înalta Curte de Casație și Justiție și, respectiv, Curtea de Apel Oradea, cererile de renunțare la procesul intentat AFM, a anunțat MMAP.

    Ministerul Mediului a anunțat că programul Casa Verde Fotovoltaice a fost suspendat printr-o decizie a instanței, în luna septembrie, ca urmare a demersului juridic al acestei societăți, care a contestat respingerea sa în prima sesiune de validare a instalatorilor. La inițiativa ministrului mediului, apelor și pădurilor, Mircea Fechet, a fost organizată recent, la sediul MMAP, o întâlnire de mediere între părți, în cadrul căreia societatea și-a asumat să renunțe la proces, în cazul în care se va organiza o nouă sesiune de validare a instalatorilor.

    „Mă bucur foarte mult că reprezentanții societății și-au ținut promisiunea făcută la întâlnirea pe care am avut-o la minister și că au transmis deja cererile de renunțare la chemarea în judecată. Este un pas foarte important deoarece, începând de astăzi, mai avem doar de așteptat ca instanța să ia act de aceste cereri și să anuleze procesul. Din acel moment, programul poate fi reluat. Îi anunț, așadar, pe cei 90.000 de beneficiari înscriși în program că mai au de așteptat foarte puțin până la momentul în care vor putea instala sistemele fotovoltaice. Am ales această variantă de a soluționa conflictul juridic, deoarece alternativa de a aștepta, mai multe luni, finalizarea procesului pe fond, era o varianta în detrimentul beneficiarilor și al familiilor acestora, pe care nu o puteam accepta”, a declarat ministrul Mircea Fechet.


    Te-ar mai putea interesa

    Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus

    Ultimele știri

    AgroReclamații. Fermieri cu cererea blocată la plata ANT. Șeful APIA a preluat problema spre soluționare MADR și ANSVSA – front comun pentru salvarea fermelor de porci. Soluții discutate cu crescătorii și procesatorii Soluțiile AUR pentru fermieri: motorină ieftină, lanț scurt în marile magazine și importuri controlate metodic Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Vijelii cu grindină și averse torențiale în toată țara. ANM a emis trei Coduri Galbene