• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ultima oră: Ședință-fulger la Ministerul Agriculturii cu crescătorii de porci și ANSVSA

    Oana Timar – Agrointeligența

    O ședință-fulger a avut loc astăzi, marți – 28 noiembrie, la Ministerul Agriculturii, cu privire la forma finală pe care o va avea hotărârea de guvern pentru reglementarea creșterii porcilor în gospodării și ferme profesionale.

    Întâlnirea de astăzi de la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a fost găzduită de ministrul Agriculturii, Florin Barbu, care a convocat la discuții atât reprezentanții crescătorilor de suine, cât și conducerea Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor – ANSVSA.

    Conform informațiilor Agrointeligența – AGROINTEL.RO, ședința de lucru a durat circa cinci ore și a reușit să clarifice toate aspectele legate de legislația care poate salva porcul românesc. A fost vizată mai ales hotărârea de guvern cu normele de biosecuritate, normele agreate urmând să permită atât păstrarea tradiției de creștere a porcilor în gospodărie, cât și protejarea exploatațiilor profesionale. Astfel, un punct important pe agenda discuțiilor l-a avut situația despăgubilor la care au dreptul fermele de porci în cazul apariției unui focar de pestă porcină africană.

    Vom reveni cu amănunte imediat ce acestea vor fi disponibile.


    Te-ar mai putea interesa

    Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală

    Ultimele știri

    ANSVSA și Primăria Sectorului 1 organizează „Sigur și Gustos”, cel mai mare târg al producătorilor autohtoni din Capitală AgroReclamații. Fermier: APIA nu dă adeverințe pentru credite. Ca să luăm îngrășăminte, girăm cu casa Oficial Kiev: Ucraina este dispusă să amâne accesul la subvențiile agricole ale UE în vederea aderării Surse: Florin Barbu, înlocuit la conducerea MADR de Diana Buzoianu, ministru al Mediului Surse APIA: Dosare deblocate la plată pentru fermierii care aveau cererile blocate