• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Apele au făcut prăpăd în mai multe comune. S-au emis noi alerte de inundații

    Oana Timar – Agrointeligența

    Apele au făcut prăpăd în ultimele ore în mai multe comune. Oamenii și-au văzut munca de-o viață înghițită de ape, iar disperarea lor este legată de imposibilitatea de a se interveni până nu se opresc ploile. Hidrologii au anunțat noi coduri galbene și portocalii.

    Cele mai mari viituri s-au înregistrat în comuna Maieru, judeţul Bistriţa-Năsăud. ”Mi-am ridicat nişte saci cu mălai, cartofii sunt toţi în apă. A fost până la geam. A mai scăzut de azi-noapte. Am crezut că ne duce, atâta era de mare, până la trepte. Ne-am pus pompe electrice şi scoatem apa din beciuri să putem intra să vedem pagubele cât sunt de mari, că acum nu putem intra că apa trece de mijloc, de brâu”, au povestit localnicii, potrivit Observator.

    Noi alerte de creșteri de debite și viituri

    Astăzi, sâmbătă, 3 decembrie, hidrologii au emis noi alerte de creşteri de debite şi niveluri ca urmare a propagării viiturilor formate anterior în amonte, cu depăşiri ale cotelor de apărare.

    Conform situației hidrometeorologice actuale şi prognozei meteorologice pentru următoarele 24 de ore, specialiștii Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor actualizează codurile hidrologice, care vor fi active în partea de Nord – Vest a țării.

    Bazinele hidrologice afectate sunt: Tur, Crasna, Barcău.

    La acest moment sunt în vigoare următoarele coduri de inundații:

    COD GALBEN

    În intervalul 03.12.2023 ora 12:00 – 05.12.2023 ora 09:00 pe râurile din bazinele hidrografice: Tur (judeţul Satu Mare), râul Crasna – pe sector aval S.H. Craidorolţ (judeţul Satu Mare), Barcău – curs inferior (judeţul Bihor).

    COD PORTOCALIU

    În intervalul 03.12.2023 ora 12:00 – 04.12.2023 ora 24:00 pe râurile din bazinele hidrografice: râul Tur – pe sectorul aval Ac. Călineşti Oaş (sector îndiguit – judeţul Satu Mare), râul Crasna – pe sector aval S.H. Craidorolţ (sector îndiguit – judeţul Satu Mare).

    Se menționează că fenomenele hidrologice periculoase se pot produce şi pe afluenții de grad inferior ai râurilor marcate pe hartă.

    Alertă de inundații – sâmbătă, 3 decembrie 2023


    Te-ar mai putea interesa

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură