• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AGROTAIFAS cu Ana-Maria Andrei | S.2 EP. 6 | AUREL SIMION

    Oana Timar – Agrointeligența

    Ediția de astăzi a podcastului AGROTAIFAS cu Ana-Maria Andrei, cu un invitat ce vine încărcat cu vești bune pentru fermieri – Aurel Simion, Secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării (MADR).

    ”Domnul Aurel Simion este personalitatea momentului. Legea punctelor gastronomice locale a fost adoptată de Parlament și reprezintă cea mai mare victorie de etapă pentru inițiativa promovată de OMUL Aurel Simion atât din poziția sa oficială de secretar de stat în Ministerul Agriculturii, cât și de susținător neîncetat al producătorilor locali și al satului românesc. Vă invit la un dialog sincer despre tradiții și despre cum ele pot asigura un venit pentru familiile din mediul rural.

    Cu drag, Ana-Maria Andrei”

    Te-ar mai putea interesa

    Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Subvenția de 15 euro/familia de albine, blocată la Bruxelles! ACA: „Este o lovitură foarte mare pentru apicultură”

    Ultimele știri

    Un deputat AUR cere Consiliului Concurenței să verifice modul în care funcționează piața cerealelor Fermierii, avertizați să anunțe la timp pagubele cauzate de secetă. Termen-limită: 15 octombrie Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Blocajele din Rusia și Ucraina au ridicat prețurile din portul Constanța Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Oierilor li s-au promis trei ajutoare noi și despăgubiri pentru pășuni. Fermierii renunță, pentru moment, la un nou protest