• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Agenție de plăți: S-au epuizat banii pentru fermierii din zona montană!

    Oana Timar -

    Agenție de plăți: S-au epuizat banii pentru fermieri! Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță epuizarea fondurilor disponibile pentru componenta zonă montană din intervenția DR-30 Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri din cadrul Planului Strategic pentru Politica Agricolă Comună 2023 – 2027 (PS PAC 2027), înainte de termen, potrivit unui comunicat de presă.

    Astfel, în perioada 2 noiembrie – 5 decembrie 2023, AFIR a primit on-line 1.877 cereri de finanțare depuse de tinerii fermieri din zona montană. Valoarea solicitărilor de finanțare este de 131,39 milioane de euro, fiind astfel depășit plafonul maxim de depunere (112,81 milioane de euro).

    Tinerii fermieri care se încadrează la componenta națională pot depune în continuare solicitări de finanțare prin intervenția DR-30, până la data limită prevăzută de anunțul de lansare a sesiunii, respectiv 31 ianuarie 2024 sau până la atingerea plafonului stabilit pentru această sesiune, respectiv 263,2 milioane de euro.

    Pragul de calitate a ajuns la 60 de puncte

    În acest moment, fondurile disponibile pentru tinerii fermieri, componenta națională sunt în valoare de 257,2 milioane de euro. Reamintim că pragul de calitate pentru această etapă lunară este de 60 de puncte.

    Evoluția în timp real a depunerilor cererilor de finanțare pentru DR-30 poate fi urmărită accesând Contor fonduri disponibile – NOUL Portal AFIR – informații PS PAC, depunere Online de pe pagina www.afir.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Arenda de 7 tone/ha i-a revoltat pe fermieri. Ion Olteanu: ”N-ai cum! Este împotriva oricărei reguli economice!” O nouă lovitură pentru ciobani: Restricția pentru exportul de animale, prelungită de UE până la 30 iunie 2026 Fabrica Luduș a încheiat campania din acest an. Mihaela Neagu: ”De sărbători, fiecare român va mânca ceva dulce făcut cu zahăr românesc”

    Ultimele știri

    Porcul crescut tradițional, micul câștig al gospodarilor de Crăciun: ”Am avut șase porci și i-am dat pe toți la 20 lei kilogramul în viu” Alertă meteo de Crăciun. Județele unde se înregistrează ninsori viscolite, strat de zăpadă, polei și ger Mesaje de Crăciun. 40 de urări și felicitări de Sărbători