• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Agrii cucerește piața de agribusiness prin parteneriate cu cele mai importante companii din România

    Adrian Radu -

    În cadrul evenimentului Agrii Biosfera 2023, desfășurat pe parcursul a două zile, la Poiana Brașov, Agrii România împreună cu partenerii săi au prezentat cele mai noi tendințe și inovații în agricultură, demonstrând angajamentul său față de integritate, parteneriat și adăugarea de valoare în comunitate.

    Agrii și partenerii săi: o viziune comună

    Monalisa Ungureanu, CEO Agrii România. a evidențiat integritatea și valoarea relațiilor pe termen lung ca principii de bază ale colaborărilor Agrii. Această viziune a fost împărtășită de Ionuț Nae. de la Syngenta Professional Solutions, care a vorbit despre construirea comunităților prin ochii naturii, reflectând angajamentul comun cu Agrii.

    Parteneriatele Agrii: Inovații în semințe și protecția plantelor

    În colaborare cu Agrii, Dorin Jurca, de la Bayer, a prezentat soluții inovative pentru culturi rezistente la condiții climatice dificile. Această abordare complementară a fost susținută și de Valentin Radu, de la Lidea, care a subliniat gama extinsă de semințe disponibilă prin parteneriatul cu Agrii.

    ”În România avem hibrizi de porumb cu o toleranță extraordinară la secetă și arșiță. Provocarea noastră, a companiei Bayer, este să venim în fața fermierilor, în fața dumneavoastră și să vă aducem soluții inovative, chiar dacă vorbim despre produse convenționale de produse de protecție sau de produse biologice”, a declarat reprezentantul Bayer.

    Susținerea agriculturii ecologice și biologice

    Prin colaborarea cu Nufarm, Agrii susține și producția ecologică. Vladimir Cojuhari, reprezentantul Nufarm, a subliniat investiția semnificativă în produse biologice, în linie cu strategia Agrii de a promova soluții ecologice. Adrian Ionescu, de la Corteva, a evidențiat noile produse ecologice dezvoltate în parteneriat cu Agrii pentru a susține o agricultură mai sustenabilă. Ciprian Pacuraru, de la Summit Agro România, și Vlad Manolache, de la KWS, au împărtășit viziunea lor despre diversificarea ofertei de produse în alianță cu Agrii, menținând un accent pe sustenabilitate și adaptabilitate.

    Tehnologii avansate și sustenabilitate

    Parteneriatul dintre Agrii și companii precum BASF, reprezentată de Matei Gherasim, și FMC, reprezentată de Cătălin Viziru a fost esențial pentru introducerea tehnologiilor inteligente și a produselor biologice, îndreptându-se spre o agricultură mai durabilă. Remus Fatol, de la UPL, a vorbit despre ambiția de a deveni un lider în biosoluții, subliniind importanța educației în colaborare cu Agrii pentru a promova aceste soluții în România.

    Evenimentul Biosfera Agrii a fost un teren fertil pentru dezvoltarea de idei inovatoare și colaborări puternice. Cu un accent pe sustenabilitate, inovație și parteneriate durabile, evenimentul a reușit să contureze o viziune integrată și promițătoare pentru viitorul agriculturii în România.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Lege nouă pentru retrocedarea terenurile agricole! Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026

    Ultimele știri

    Garda de Mediu – controale masive în ferme! Un fermier a încasat deja o amendă uriașă Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie