• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA: 12 decembrie – termen pentru deblocarea plăților pentru fermierii la control

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Termen APIA pentru fermierii care s-au aflat la controlul pentru subvenții în campania 2023. Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat care este data după care vor putea începe plățile și pentru beneficiarii de subvenții care au avut verificări în ferme, atât pentru sectorul vegetal cât și zootehnic.

    Așa cum Agrointeligența-AGROINTEL.RO a anunțat deja, de joi, 7 decembrie, APIA a început să introducă în  sistemul informatic pentru subvenții rapoartele de control pentru toți fermierii care s-au aflat la verificările clasice în teren pentru campania 2023. Agenția a comunicat că termenul limită pentru finalizarea tuturor rapoartelor este marți, 12 decembrie.

    Citiți și: APIA – anunț oficial pentru fermierii care nu au luat niciun leu din subvenție!

    APIA: 12 decembrie – termen pentru introducerea rapoartelor de control clasic

    APIA a anunțat printr-un comunicat că termenul pentru introducerea rapoartelor de control clasic, aferente campaniei 2023 a fost stabilit pentru data de 12 decembrie 2023. Astfel, după această dată fermierii vor putea intra pe lista de plată a subvențiilor cu sumele integrale pentru acest an. Până în prezent APIA nu a anunțat dacă autorizează și scheme noi de plată astfel că subvențiile pe care le vor primi fermierii sunt următoarele:

    Citiți și: Tranșa a doua din subvenția APIA. Sumele care intră în conturile fermierilor

    Sunt și județe unde funcționarii au finalizat introducerea rapoartelor

    Deși plățile nu pot începe până nu finalizează toate județele oficial controalele în teren, sunt și funcționari care au terminat de introdus rapoartele de control, cum este cazul APIA Gorj. Instituția a anunțat că în cadrul Centrului Județean Gorj, au fost inserate și acceptate toate raportele de control clasic pe teren, în sector vegetal.

    ”Reamintim că în Campania 2023, au fost selectați pentru control clasic pe teren – sector vegetal un număr total de 13.313 fermieri, iar pentru controlul clasic pe teren – sector zootehnic un număr de 5.219 fermieri. La nivelul Centrului Județean Gorj, au fost selectați pentru control clasic pe teren – sector vegetal un număr total de 124 fermieri, iar pentru controlul clasic pe teren – sector zootehnic un număr de 60 fermieri. Termenul pentru introducerea rapoartelor de control clasic, aferente Campaniei 2023, a fost stabilit pentru data de 12 decembrie 2023. În cadrul Centrului Județean Gorj, au fost inserate și acceptate toate raportele de control clasic pe teren, în sector vegetal”, a transmis conducerea APIA Gorj, conform gorjeanul.ro.

    Citiți și: APIA a extras eșantionul de control. Fermierii care sunt verificați pentru subvențiile din acest an


    Te-ar mai putea interesa

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson

    Ultimele știri

    Turma vecină cu alt focar de Pesta Micilor Rumegătoare, contaminată! Toate oile vor fi sacrificate Apel disperat al fermierilor din Arad: „Stația care poate iriga 50.000 de hectare este lăsată în paragină!” Tractoarele care se pot plăti…în cereale. Prețul unui utilaj pornește de la 10.680 de euro+TVA Prețul mieilor s-a prăbușit: ”De la 5 euro/kg în viu, acum abatoarele oferă numai 14-15 lei/kg” Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc