• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Creştere de 16% la producţia de lapte în ultimele 10 luni

    agrointeligenta.ro

    Producţia de lapte de consum a crescut cu 16,3% (29.289 tone) în primele 10 luni din 2014 comparativ cu perioada similară din 2013, totalizând 209.001 tone, în timp ce cantitatea de lapte importat a scăzut cu 19 procente, de la 79.020 tone la 63.994 tone la finele lunii octombrie, potrivit datelor publicate, luni, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

    În perioada menţionată, cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a crescut cu 109.495 tone (+14,7%), la 855.365 tone.

    Citiţi mai mult pe www.capital.ro

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat!

    Ultimele știri

    Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier Samulastra de grâu din rapiță n-a avut nicio șansă în Timiș, datorită erbicidului Agil, de la ADAMA Piața cerealelor, la zi. Grâul și porumbul românesc recuperează teren la Constanța. Rapița urcă cu 520 euro/t Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Începe uciderea oilor! Circa 800 de oi au fost ridicate de astăzi de veterinari din ferme