• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Zelenski despre exportul de cereale din Ucraina: Mulțumesc lui Dumnezeu că a apărut România inteligentă și Klaus Iohannis m-a ajutat

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    România a ajutat Ucraina să supraviețuiască în timpul blocării exporturilor agricole de către Polonia, a declarat președintele Volodimir Zelenski, care i-a mulțumit președintelui Klaus Iohannis pentru ajutor, scrie Interfax, anunță Digi24.ro.

    „Mulțumesc lui Dumnezeu că a apărut România deșteaptă și că președintele României Klaus Iohannis m-a ajutat. A ajutat fermierii noștri să supraviețuiască. Și nici pentru el nu a fost ușor, a avut proteste. Dar cred că a arătat luciditatea unui om puternic care a spus: „În primul rând sunt valorile, apoi sunt prețurile””, a declarat Zelenski, într-o conferință de presă.

    Liderul de la Kiev a menționat că acum există un nou guvern în Polonia și are speranța că problema blocării exporturilor de cereale va găsi rezolvare.

    „Am avut contact cu președintele Duda, el m-a felicitat cu ocazia sărbătorilor noastre importante și invers – m-am îndreptat către el. Am normalizat această relație. Cred că noul guvern va debloca toată această blocadă. Este artificială”, a spus acesta.

    Potrivit lui Zelenski, „nu poți politiza problema cerealelor atunci când totul este blocat”.

    „Din aprilie până în septembrie a fost foarte greu, am pierdut sute de milioane de dolari, am pierdut o parte din recoltă, am pierdut în fiecare zi. Și în fiecare zi fermierii noștri mă întrebau: „Câmpurile noastre sunt minate, cum putem măcar să scoatem ceva?” Și asta s-a întâmplat și am început să pierdem relațiile politice”, a precizat Zelenski.

    Pe de altă parte, reprezentantul ucrainean a mulțumit polonezilor pentru tot sprijinul acordat Ucrainei.

    „Dar ați înțeles: nu sunt vreun papă-lapte, apăr interesele țării mele în timpul războiului. Am spus: doar să scoatem grânele. Nu ne-au lăsat să le scoatem. Și a fost greșit, este pur și simplu greșit”, a mai comentat Volodimir Zelenski.

    70% din tranzitul de cereale ucrainene se face prin România

    Premierul ucrainean, Denis Șmîhal, a spus, recent, că 70% din tranzitul de cereale exportate din Ucraina se face, în prezent, prin România, recunoscând că țara noastră este un partener crucial pentru siguranța economică a industriei agricole ucrainene.

    „Parteneriatul nostru este larg şi cuprinzător. Apreciem măsurile luate de România cu privire la aspecte financiare, sancţiuni. Cooperarea pe partea de logistică este deosebit de importantă, asigurăm coridor de transport pentru exportul Ucrainei. În prezent, 70% din cerealele noastre se exportă prin România. Astfel, Ucraina continuă să fie un garant al securităţii alimentare globale”, a declarat prim-ministrul Ucrainei, mulțumind și pentru sprijinul României oferit în direcția aderării Ucrainei la UE și arătându-se încrezător că țara pe care o reprezintă va face, în curând, parte din comunitatea europeană.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!