• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AFIR a publicat ghidul final pentru înființarea sistemelor de irigații – sprijin maxim, 500.000 euro/fermă

    Oana Timar -

    Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat astăzi, miercuri – 20 decembrie, versiunea finală a Ghidului solicitantului pentru DR-26 Înființarea sistemelor de irigații, intervenție finanțată prin PS PAC 2027. Alocarea financiară prevăzută pentru această intervenție este de 102.421.176 de euro.

    AFIR a anunțat că în baza versiunii finale a Ghidului și a anexelor, beneficiarii eligibili (fermieri și formele asociative ale acestora, cu excepția persoanelor fizice) pot demara întocmirea proiectului prin care se solicita finanțare în cadrul sesiunii de depunere a cererilor de finanțare.

    De precizat că aceste finanțări vizează în special sistemele de irigații locale, deci cele care nu sunt conectate la sistemul național de irigații, pentru care există un buget separat, de 400 de milioane de euro, prin DR-25 Modernizarea infrastructurii de irigații.

    Fonduri pentru sisteme de irigații în fermă. Sprijin maxim – 500.000 de euro

    Valoarea maximă a finanțării care se poate obține pentru înființarea sistemelor de irigații prin intermediul DR-26 este de 500.000 de euro/ proiect, iar sprijinului public nerambursabil este de 65% din costurile eligibile.

    În cadrul acestei linii de finanțare sunt eligibile investiții privind înființarea sistemelor locale de irigații la nivelul fermei, inclusiv montarea sistemelor de contorizare a apei, construcția sau modernizarea bazinelor de colectare și de stocare a apei de irigat, precum și investițiile care vor viza utilizarea apei recuperate ca sursă alternativă de alimentare cu apă.


    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri – minimis de 15.000 euro/fermă pentru achiziția de utilaje agricole. Cererile, până pe 31 iulie Livrare istorică: Ultima combină New Holland CR10.90 produsă vreodată a ajuns într-o fermă din România! CNAIR: Camioanele care transportă cereale, rapiță sau legume din câmp – exceptate de la restricțiile de circulație pe caniculă!

    Ultimele știri

    Plantagro a intrat în semi-insolvență. Fermierii care au de încasat nu mai pot executa momentan firma de inputuri și cereale MADR: Ajutoarele de minimis pentru usturoi și cartof – tăiate de la plată în acest an! Lege în vigoare: Proprietarii de căruțe, obligați să le ”înmatriculeze”. Plăcuțele se cumpără de la Primărie