• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Proprietarul unei ferme de vaci din Republica Moldova: „Dacă scăpăm de frică și de lene, vom înflori!”

    agrointeligenta.ro -

    Fermierii din Republica Moldova privesc cu încredere spre viitorul european al țării lor, însă sunt conștineți că dezvoltarea sectorului agricol depinde de dorința lor de munci, dar și de a-și depăși temerile de a investi.

    Această viziunea a fost perfect evidențiată de Ion Luchian, un tânăr fermier moldovean care a investit într-o mică fermă de vaci. A cheltuit mult și cu utilajele pentru care a plătit până acum trei milioane de lei moldovenești, adică echivalentul a 700.000 de ron, bani cu care și-a cumpărat și un utilaj de muls.

    „Cu părere de rău în țara noastră mai persistă birocrația care pur și simplu ne doboară, mai ales pe cei începători. Încă nu știm să administrăm o afacere așa cum trebuie. Afaceri trebuie de făcut la noi în țară. Trebuie să venim, să ne suflecăm mânicile și să lucrăm cu adevărat. Să lucrăm la noi acasă. Astăzi sunt diferite proiecte care ajută tinerii, începătorii. Cine spune că în Republica Moldova nu sunt locuri de muncă, vă rog frumos să nu-i credeți. Locuri de muncă sunt, dar cu părere de rău sunt și oameni leneși. Problema moldovanului constă în lene și în frică. Dacă am scăpa de ele, noi am înflori și noi, și agricultura noastră”, a declarat Ion Luchian pentru presa de dincolo de Prut.

    Sursa: Fermierul.md



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Export de oi, cereale și legume în Algeria. Condițiile sunt negociate de ANSVSA alături de fermierii români Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Despăgubiri fermieri 2026: plată de 2.000 euro/ha – condiții, termene, documente necesare (document) Acordul comercial UE-Mercosur a fost blocat! Votul eurodeputaților PSD a fost decisiv! Uniunea Oierilor, înființată oficial: ”Toți crescătorii de ovine sunt invitați să se alăture organizației și să devină membri activi”

    Ultimele știri

    Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Dragoș Ivan, SEEFCO: Pe piață sunt stocuri masive de îngrășăminte, fermierii ezită să cumpere. Prețurile nu vor scădea, dimpotrivă! Dosarul NGT a trecut de Comisia de mediu. LAPAR: Tehnologiile Clearfield și Express, ”mutate într-o zonă de stigmatizare și birocrație excesivă” Nufarm celebrează 20 de ani de parteneriat și evoluție pe piața din România Comisia Europeană a creat un grup operativ care asigură controale la alimentele importate în UE