• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Termenul limită de depunere a ultimelor cereri de plată de către beneficiarii PNDR este 30 septembrie 2015

    Oana Timar – Agrointeligența

    Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) reaminteşte beneficiarilor Programului Naţional de Dezvoltare Rurală că termenul final pentru efectuarea plăţilor prin PNDR 2007 – 2013 este 31 decembrie 2015, iar pentru a se încadra în respectivul termen aceştia trebuie să depună documentele de plată până la data 30 septembrie 2015.

    Precizările au fost făcute printr-un comunicat al AFIR, precizându-se totodată faptul că termenul limită – 30 septembrie 2015 – pentru depunerea cererilor de plată de către beneficiarii PNDR este valabil atât pentru beneficiarii privaţi, cât şi pentru cei publici. Nicolae Popa, director general al AFIR: „Este foarte important de ştiut că până pe 30 septembrie 2015 toate investiţiile, indiferent de momentul contractării, trebuie finalizate, inclusiv cu proces verbal de punere în funcţiune. Pentru a ne putea încadra în termenul final pentru efectuarea plăţilor prin PNDR 2007 – 2013, respectiv 31 decembrie 2015, beneficiarii PNDR trebuie să depună documentele de plată până cel târziu 30 septembrie 2015, pentru a permite Agenţiei ca, în termenul de maximum 90 de zile, să poată efectuate toate verificările la plată, atât documentar, cât şi pe teren, şi, ulterior să deconteze toate cheltuielile eligibile”.

    Sursa: Ziarul Mara


    Te-ar mai putea interesa

    Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record