• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii, mesaj despre protestul fermierilor: ”Voi face tot ce pot pentru a-i sprijini”

    Oana Timar – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, nu a rămas indiferent la protestul la care participă în toată țara mai mulți fermieri cu tractoarele. Barbu a precizat că până la acest moment, la Ministerul Agriculturii nu s-a primit nicio revendicare din partea fermierilor care iau parte la acțiunea de protest inițiată de transportatori.

    Ministrul Agriculturii și-a exprimat rezerva cu privire la caracterul ”spontan” al acțiunii la care participă și fermieri. ”Legat de protestul “spontan” al transportatorilor la care s-au alăturat și câțiva fermieri, până în acest moment, la ministerul Agriculturii nu am primit nicio revendicare, pentru că nicio asociație nu își asumă acest protest”, a transmis Barbu.

    El a precizat că ”din informațiile apărute în spațiul public, am văzut că problemele pe care le reclamă au legătură cu RCA și cu permisele de conducere”. ”Chiar dacă acestea nu țin de Ministerul Agriculturii, voi face tot ce pot pentru a-i sprijini să găsim împreună o rezolvare”, a spus Barbu.

    Citiți și: A început protestul fermierilor! Tractoare din toată țara se îndreaptă spre București FOTO-VIDEO

    Ministrul Agriculturii, întâlnire cu organizațiile de fermieri

    Ministrul Agriculturii a menționat că deja a stabilit o întâlnire cu toate asociațiile și federațiile, săptămâna viitoare, pentru a le prezenta programele pe care le avem pregătite pentru acest an. ”Vom putea vorbi, așa cum facem mereu, la aceste întâlniri, despre problemele pe care le întâmpină și sunt sigur că vom găsi, ca de fiecare dată, rezolvare. Aceste întâlniri le aveam programate înainte să apară acest protest”, a subliniat Florin Barbu.

    Acesta a transmis un mesja și legat de blocajele de la APIA și a dat asigurări fermierlor că subvențiile se acordă la timp. ”Subvenția la motorină se va acorda în continuare la valoarea maximă posibilă. Avem un buget bun, în acest an, avem fonduri prevăzute pentru toate sectoarele și vom continua să sprijinim producția românească”, a precizat șeful de la Agricultură.

    Citiți și: Ultima oră: Protest spontan cu 122 de camioane și 70 de tractoare care vor porni în coloană spre București

    Florin Barbu a sancționat politizarea acțiunii fermierilor

    Florin Barbu a sancționat politizarea acțiunii fermierilor: ”Este început de an electoral și acest protest spontan este masiv distribuit pe rețelele sociale de un partid politic. Nimeni nu are dreptul să folosească fermierii, munca lor și agricultura românească pentru a încerca să câștige capital de imagine sau un procent în plus în sondaje. Să nu uităm că aceste partide politice nu au avut nicio soluție pentru agricultura românească în ultimii 4 ani”.

    În final, Florin Barbu le-a reamintit fermierilor că, „la fel ca întotdeauna, ușa ministerului Agriculturii este deschisă oricând pentru fermieri, pentru că eu sunt acolo pentru a le rezolva problemele și a-i sprijini”.

    ”Îi asigur pe toți că anul 2024 o să fie un an agricol bun atât pentru România, cât și pentru fermierii români”, se încheie mesajul ministrului Agriculturii, Florin Barbu.

    Te-ar mai putea interesa

    După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”