• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii și transportatorii au intrat cu tractoarele și cu camioanele în București!

    Oana Timar -

    Transportatorii și fermierii români au forțat barajul Poliției și au intrat în București. Autoritățile au încercat timid să blocheze tractoarele, însă manifestanții nu au ținut cont de mașina poliției și au forțat trecerea, potrivit Stiripesurse.ro.

    UPDATE 17:00: În zona Chiajna, un cordon de polițiști și jandarmi a blocat înaintarea utilajelor și camioanelor spre Piața Victoriei. S-a solicitat fermierilor să formeze o delegație care să meargă să se întâlnească cu prefectul Capitalei.

    Sute de transportatori din toată ţara participă, astăzi, joi – 11 ianuarie, la a doua zi de protest, potrivit sursei citate. Camioane din toată ţara au pornit către Bucureşti, pentru a se alătura angajaţilor firmelor de transport care protestează deja, pe centura Capitalei. Între timp, o delegaţie a transportatorilor a fost primită pentru discuţii la Palatul Victoria.

    În jurul orei 15:00, mai multe camioane și tractoare au trecut cu mașina de poliție care a încercat să le blocheze accesul în București de pe Centura Capitalei, în apropierea localității Chiajna.

    Proteste ale fermierilor în mai multe județe

    În același timp, pe drumurile din mai multe județe sunt în plină desfășurare ale acțiuni de protest la care iau parte și fermieri cu tractoare, cele mai mari mobilizări fiind în județele Dolj, Brăila, Teleorman sau Botoșani.

    O parte dintre fermierii care protestează cu tractoarele și-au anunțat intenția de a intra în Capitală. După ce primele utilaje au reușit să iasă de pe centură, alte utilaje se îndreaptă spre București.

    Alte acțiuni similare sunt anunțate să aibă loc și mâine în județele limitrofe Capitalei: Călărași, Giurgiu, Brăila sau Ialomița. De asemenea, și fermierii din Transilvania iau în calcul să continue protestul, după ce ieri, miercuri – 10 ianuarie, mai multe orașe traficul din mai multe orașe a fost blocat.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă”

    Ultimele știri

    Viticultorii au obținut în instanță anularea ordinului MADR prin care a fost oprit sistemul antigrindină Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Un tânăr profesor de la țară atacă ”Cornul și Laptele”: ”Sunt lucruri mult mai bune care se pot face cu bani publici” „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Ai depus cerere pentru un aviz și nu ai primit răspuns în termen de 30 de zile? Se aplică legea avizării tacite!