• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA – anunț despre plata subvențiilor în conturile fermierilor!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) transmite, în mijlocul protestelor fermierilor, să aibă încredere în APIA, dar și că se depun ”toate eforturile pentru realizarea integrală a plăților până la 30 iunie 2024, conform prevederilor comunitare în vigoare”.

    APIA a anunțat în această seară, joi – 11 ianuarie, că la nivelul centrelor se continuă ”în ritm susținut autorizarea la plată a fermierilor”.

    ”Suma totală autorizată la plată în perioada 16 octombrie 2023 – 11 ianuarie 2024 este de 1,66 miliarde euro, din care:

    – 1,50 miliarde euro sume autorizate din fonduri europene și naționale pentru un număr de 714.041 de fermieri care au depus cerere de plată în campania 2023. Defalcate, pe fonduri, sumele sunt următoarele:

    – 156,80 milioane de euro pentru intervențiile aferente măsurilor de piață, comerţ exterior, promovarea produselor agricole din FEGA şi ajutoare de stat din bugetul național”, se arată în comunicarea APIA de astăzi.

    Totodată,  se mai precizează și că ”în conformitate cu normele legale în vigoare, plățile se realizează numai după parcurgerea tuturor etapelor procedurale obligatorii de verificare și control administrativ, control pe teren, clasic și prin monitorizare”.

    ”Transmitem fermierilor români să aibă încredere în APIA, mulțumindu-le totodată că sunt permanent alături de noi, într-o etapă care a venit cu provocările aduse de schimbările din PNS 2023-2027”, mai precizează APIA.

    APIA promite plata tuturor subvențiilor până pe 30 iunie

    Plata subvențiilor, până pe 30 iunie

    Agenția de plăți are și un mesaj cu privire la termenul de finalizare a plăților: ”Îi asigurăm pe fermieri că vom depune toate eforturile pentru realizarea integrală a plăților până la 30 iunie 2024, conform prevederilor comunitare în vigoare”.

    ”Echipa APIA a demonstrat că performanța constă în multe ore de muncă, în perseverență și în spiritul bunei colaborări cu toate instituțiile implicate”, se încheie mesajul APIA.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august

    Ultimele știri

    Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! ANM a extins avertizările: Cod roșu de caniculă și furtuni puternice Un fermier fericit datorită alegerii făcute cu soiul de orz Lidivine, de la Lidea