• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Florin Barbu: Toate posturile agenţiilor vor fi scoase la concurs; acestea nu vor mai fi politizate

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu a anunțat că toate posturile din agențiile care țin de ministerul pe care îl conduce, vor fi scoase la concurs în următoarele săptămâni. Șeful de la Agricultură a promis că atât timp cât va fi ministru, aceste instituții nu vor mai fi politizate.

    Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR), Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) și Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare (ANIF) se numără printre instituțiile subordonate care vor avea directorii pe care îi merită și nu vor fi politizate, a dat asigurări ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

    Citiți și: Este oficial! Salariile funcționarilor APIA din toate județele, majorate de la 1 ianuarie

    Posturile agențiilor din subordinea MADR, scoase la concurs

    Toate posturile agenţiilor din subordinea Ministerului Agriculturii vor fi scoase la concurs în următoarele săptămâni, a declarat, astăzi, miercuri – 17 ianuarie, ministrul Florin Barbu, precizând că aceste agenţii nu vor mai fi politizate.

    ”Aceste agenţii (…) nu vor mai fi, cât voi fi eu ministru al agriculturii, politizate. Ca să fie foarte clar. Voi scoate posturile la concurs la toate agenţiile şi vor câştiga acei directori care sunt competenţi, care pot să câştige un concurs şi sunt capabili să conducă o instituţie cu fonduri foarte importante, că vorbim de AFIR (Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale n.r), că vorbim de APIA (Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură n.r), că vorbim de ANIF (Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare n.r), cu fonduri foarte importante atât de la Uniunea Europeană, cât şi de la bugetul de stat”, a subliniat ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Florin Barbu.

    Citiți și: Ministerul Agriculturii: 14.264 de posturi și 1.817 mașini cu limită maximală de carburant

    Șefii vor fi numiți prin concurs, nu prin susținere politică

    Ministrul Florin Barbu a precizat că îşi doreşte ca aceste fonduri să se ducă ”corect şi legal către fermierii români şi să se investească corect în România”.

    ”În următoarele săptămâni voi declanşa procedura de scoatere la concurs a posturilor în toate agenţiile din cadrul Ministerului Agriculturii. În calitatea mea de ministru, vreau să vă spun că din acest moment nu mai vorbim de instituţii subordonate ale Ministerului Agriculturii politizate, iar cei care se înscriu la concurs trebuie să aibă pregătirea necesară şi să câştige acest concurs”, a subliniat şeful MADR.

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Despăgubiri de secetă pentru fermieri! AAC cere Guvernului să intervină de urgență ADS verifică terenurile tinerilor care au primit pământ de la stat. Neregulile pot duce la rezilierea contractelor Raportul MARS de august: România, împărțită în două – recolte promițătoare în est și centru, secetă severă în vest