• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Egiptul a făcut o nouă achiziție-record de grâu: Prețul cerealelor – cel mai mare din 2014

    agrointeligenta.ro

    Gasc – cumpărătorul autorizat al Egiptului a făcut o nouă achiziție record, cumpărând, la o singură licitație, o cantitate de 300.000 de tone de grâu. Este cea mai mare cantitate de cereale care ajunge ”dintr-un foc”, în Egipt.

    Cerealele achiziționate de Egipt provin în cea mai mare parte – 240.000 de tone din Franța și, de și această țară nu a avut o recoltă cu o calitate excepțională, se pare că statul nord-african a preferat aceste grâne față de cele ale SUA.

    În cadrul licitației din această săptămână, nici unul dintre traderi nu a oferit grâu românesc, așa că cel francez a fost preferat instant de Egipt, deși la un preț piperat de 259,50 de dolari/tonă – fără transport. Grâul francez a fost însă mai ieftin decât cel american, ofertat la 287,439 dolari/tonă, indicând totdată faptul că traderul american Louis Dreyfus nu a luat deloc în calcul oportunitatea și nivelul real al pieței și al competitorilor europeni. De cealaltă parte, se pare că Rusia are probleme cu exportul de grâne, așa că egiptenii au avut oportunitate de a cumpăra doar 60.000 de tone de grâu, la un preț de 263,60 de dolari/tonă, la care se adaugă transportul de 11,43 dolari/tonă.

    Aceasta a fost cea de-a doua achiziție pe care Egiptul o face în luna decembrie a acestui an, după ce pe 11 decembrie a mai cumpărat 355.ooo de tone de grâu. În total, în 2014, Egiptul a achiziționat 2,91 de milioane de tone de grâu, cheltuind circa 750 de milioane de dolari.



     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor Eugen Tomac despre acuzațiile că Istudor, propunerea pentru Agricultură, ar fi un om al PSD: ”Să nu fim mai catolici decât Papa” Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Lider PNL: Nicolae Istudor este omul PSD pentru păstrarea controlului în sectorul agricol Condiții pentru redeschiderea târgurilor de animale din satele românești