• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Comisarul pentru Agricultură: Analizăm modificarea Reg. PAC, după cum a propus ministrul Barbu!

    Oana Timar -

    În cadrul Consiliului Agrifish, comisarul european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski, a anunțat că analizează propunerea României, prezentată de ministrul Agriculturii, Florin Barbu, de modificare a Regulamentului PAC, mai ales în ceea ce privește GAEC 6, 7 și 8.

    „Am luat notă de solicitările în ceea ce privește modificări aduse la acte legislative de bază din actuala PAC. Ne gândim la posibilitatea de a face niște modificări limitate și țintite la actele de bază ale PAC, ideea fiind să ne concentrăm pe reducerea poverii pentru fermieri. De exemplu, analizăm revizuirea GAEC 6, 7 și 8 din perspectiva reducerii poverii pe care o reprezintă și, în același timp, să menținem beneficiile de mediu pe care le aduc.

    Acest exercițiu de revizuire ține cont de toate ideile dumneavoastră, inclusiv de cele prezentate de România. Apoi, o excepție pentru micii fermieri sub zece hectare de la controalele privind condiționalitatea. De asemenea, o scutire pentru fermierii care fac obiectul controalelor de condiționalitate de la controalele legate de ecocondiționalitate”, a spus comisarul european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski.

    Citiți și: Ministrul Florin Barbu tranșează astăzi în Consiliul Agrifish derogările GAEC 7 și 8!

    ministrul Agriculturii, Florin Barbu

    Ministrul Barbu a ridicat problemele standardelor de ecocondiționalitate

    Vă reamintim că astăzi, luni – 26 februarie, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, participă la Consiliul Agrifish, reuniunea miniștrilor agriculturii din statelor membre. La discuțiile din prima parte a zilei, la dezbatere a participat și comisarul UE pentru agricultură, polonezul Janusz Wojciechowski.

    România, prin ministrul Barbu, a pus pe ordinea de zi a reniunii de miniștri modificarea regulamentului pentru Politica Agricolă Comună fiind ridicate mai multe aspecte care îngreunează și chiar blcoează accesul fermierilor la finanțare. Astfel, România a arătat că este nevoie de o serie de modificări, inclusiv de:

    – Revizuirea GAEC 8 și posibila extindere a revizuirii la alte GAEC, în special GAEC 6 și 7, pentru 2025-2027;
    – Scutirea fermierilor mici (sub 10 hectare) de la controale de ecocondiționalitate;
    – Scutire pentru fermierii ecologici de la cerințe GAEC 7 și GAEC 8;
    – Scutirea fermierilor supuși condiționalității de la controalele ecocondiționalității;
    – Examinarea numărului de modificări posibile.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: Varza românească e tocată pe câmp, în timp ce varza din import e tocată în farfurie! Mesaje de Crăciun 2025: Cele mai frumoase urări și felicitări de Sărbători Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești

    Ultimele știri

    Fermierul care a semnat pentru arenda de 7 tone/ha: ”Nu mă judecați! Această pășune m-a salvat de la faliment” Arenda de 7 tone/ha i-a revoltat pe fermieri. Ion Olteanu: ”N-ai cum! Este împotriva oricărei reguli economice!” MADR: Guvernul a aprobat creșterea subvenției la motorină și sumele necesare pentru plățile APIA