• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tradițiile au atras turiștii la pensiunile de la țară: Care au fost cele mai vizitate locuri din țară

    agrointeligenta.ro

    Un fenomen îmbucurător a fost confirmat de Asociația Națională de Turism Rural, Ecologic și Cultural (ANTREC). Potrivit datelor centralizate până acum din pensiunile agroturistice românești, de pare că un număr record de 140.000 de români au ales să petreacă sărbătorile ca altădată, la țară. Încasările totale ale familiilor și antreprenorilor care dețin pensiuni au fost de 22 de milioane de euro.

    Datele ANTREC arată ca s-au păstrat tendințele din anii trecuți, astfel că cei mai mulți turiști au ajuns în zone precum Bran-Moieciu-Fundata (Brașov), Albac, Arieșeni (Alba) Rucăr-Dambovicioara (Argeș), Mărginimea Sibiului (Sibiu), Botiza, Sighetu Marmației (Maramureș), Vama, Vatra Dornei (Suceava), Băile Balvanyos (Covasna), Durău (Neamt), Lepșa (Vrancea), Sărata Monteoru (Buzău) și stațiunile de pe Valea Prahovei.

    Durata medie a minivacanței într-o pensiune rurală a fost de 4 zile pentru Craciun și de 5 zile pentru Revelion.

    Cheltuiala medie pentru un sejur de Crăciun la pensiuni a fost de aproximativ 600 de lei, în timp ce pentru Revelion suma medie alocată a fost de 800 de lei de persoană.

    Citiți mai mult pe www.hotnews.ro

    Foto: RTV.net



     


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență!

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA