• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Accesarea fondurilor europene din PNDR 2007-2013 ar putea fi prelungită până în iunie 2016

    agrointeligenta.ro

    Cheltuirea fondurilor europene pentru dezvoltare rurală din exercițiul 2007-2013 ar putea avea un termen prelungit cu încă 6 luni, pe lângă regula n+2, deja în aplicare. Până în prezent, nivelul de absorbție din vechiul PNDR este de 82,5%. 

    ”Sunt discuții în acest moment la nivelul Comisiei Europene vizavi de posibilitatea de a prelungi cu 6 luni de zile timpul până la care să cheltuim toți banii pe care îi avem alocați pe zona de dezvoltare rurală. Și nu e vorba doar de România. Nu este o solicitare a României, este o solicitare a Poloniei la care a aderat și România. Asta înseamnă că regula n+2 pe care o aplicăm poate fi prelungită cu 6 luni de zile, adică până în iunie 2016, dată până la care trebuie să avem toate cheltuielile făcute de către beneficiari, cererile de rambursare transmise CE și plățile efective făcute de către CE”, a declarat astăzi ministrul agriculturii și dezvoltării rurale Daniel Constantin.

    Foto: tilemosaics.blogspot.com



     

    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Oierilor li s-au promis trei ajutoare noi și despăgubiri pentru pășuni. Fermierii renunță, pentru moment, la un nou protest Fost ministru: Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza blocajelor feroviare East Grain intră pe piața dronelor agricole și preia 51% din compania care operează Riagro Tánczos Barna anunță o nouă lege privind trasabilitatea animalelor: „Avem nevoie de un sistem mai sigur și credibil”