• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Au apărut, în piață, primele roșii românești. Prețul lor – dublu față de cel al cărnii

    Oana Timar – Agrointeligența

    Primele roșii românești au apărut în piață, unde prețul lor i-a revoltat din nou pe cumpărători. Un kilogram de roșii din noua recoltă, obținute în solarii încălzite, costă dublu decât un kilogram de carne.

    Prețul unui kilogram de roșii românești la început de sezon este de 50 de lei kilogramul, mai exact 49,99 lei, conform unui reportaj Știrile Pro TV. Jurnaliștii au cumpărat șapte tomate pentru care au achitat 35 de lei, deci prețul unei roșii a fost de 7 lei.

    Roșiile apărute la final de martie au un preț exagerat, au considerat românii din piață întrebați de jurnaliști. Acest preț are însă în spate o investiție uriașă, spun fermierii care declată că subvenția suplimentară pe care o primesc, de 3.000 de euro pe fermă, este ”un mizilic” pe lângă cheltuiala pe care o au cu o cultură de tomate.

    Citiți și: Programul Tomata – schimbare majoră: Fermierii vor primi o subvenție pentru fiecare solar

    Prețul roșiilor direct de la producător este de asemenea ridicat

    Prețul roșiilor românești la producător este și el ridicat, de 38-40 de lei. ”La suprafața de 1.000 mp, în jur la 10.000 de euro investiția cu tot. Cu căldură, plantele, plantatul. O să fie până pe 20 aprilie, o să fie roșia puțin mai scumpă 30- 28, noi așa sperăm să fie, după aceea o să scadă la 25-20, sub 20 de lei kg”, a spus un fermier pentru sursa citată. Producătorul a anunțat că prețurile vor scădea până la Paște, când prețul unui kilogram de roșii autohtone au putea coborî la 10-11 lei.

    Legumicultorii, care primesc subvenții de mii de euro pentru a produce roșii, spun că sprijinul este mic, fiind vorba de o cultură care necesită investiții mari. Doar prin programul Tomata, producătorii primesc câte 3.000 de euro, la această sumă adăugându-se și subvențiile APIA. ”Vă dați seama, din decembrie și până în prezent suntem în fiecare zi la muncă. Banii, astea, e așa un mizilic, deci nu. Sunt prea puțini bani la investiția de o facem noi”, a spus Vali Rîmaru, agricultor.

    Până acum, peste 5.700 de fermieri s-au înscris pentru sesiunea din acest an a programului „Tomata”. Pentru cultura de roșii, un agricultor poate primi cel mult 3.000 de euro.

    Te-ar mai putea interesa

    Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!