• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce producție de roșii la hectar obțin fermierii americani

    agrointeligenta.ro

    Piața americană de roșii se pregătește de un an cu producții record. După ce suprafețele cultivate cu tomate au crescut cu 7% față de 2014, procesatorii din California au anunțat că vor prelua 15 milioane de tone de roșii.

    Fabricile din California au început deja semnarea contractelor pentru recolta de roșii din 2015. Astfel, au în plan să preia tomate de pe o suprafață totală de 125.000 de hectare, cu o producție medie de 120 de tone/ha. Aceasta este cantitate pe care un fermier american o obține de pe un hectar de cultură de roșii în sistem intensiv.



     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată!

    Ultimele știri

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Demisiile secretarilor de stat ai PSD, în Monitor. Adrian Pintea: ”Rămân aproape de agricultură” Ședință la AFIR cu ministrul interimar Tanczos Barna. Debirocratizarea, prioritară în accesarea fondurilor europene