• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Soția directorului Biochem a investit 50.000 de euro într-o afacere cu mâncare sănătoasă

    agrointeligenta.ro -

    Cămara cu merinde, un magazin constănțean cu produse alimentare și cosmetice naturale, este cea mai nouă afacere a familiei Chimișliu, cunoscută mai ales pentru că deține compania Biochem – un important distribuitor de îngrăşăminte, pesticide şi seminţe.

    Business-ul cu mâncare sănătoasă a fost ideea Simonei Chimișliu, soția directorului Biochem, Bogdan Chimișliu. Tânăra de 27 de ani a investit deja 50.000 de euro în afacere și spune că, deși a deschis abia în noiembrie anul trecut, se așteaptă la o cifră de afaceri de 100.000 de euro încă din primul an.

    „Businessul are două laturi: prima este vânzarea în magazin a produselor alimentare şi cosmetice naturale sau cât mai apropiat de ingredientele naturale, făra zahăr sau aditivi, iar în cazul cosmeticelor fără parabeni sau substanţe periculoase. Cea de-a doua latură constă în prepararea de mâncare vegetariană şi raw vegană servită în regim de livrare”, a declarat Simona Chimișliu pentru Ziarul Financiar. Ea a precizat că proiectul a venit ca o prelungire a stilului de viaţă sănătos adoptat de familia sa.

    Cămara cu merinde este poziționată pe bulevardul Mamaia din Constanța, foarte aproape de sediul Biochem din Constanța. „Ca antreprenor mă confrunt cu multe provocări: de la multitudinea de taxe de plătit şi foarte multe autorizaţii de obţinut, până la dificultatea identificării şi achizitionării de produse cât mai naturale”, a mai menționat tânăra antreprenoare.

    Simona ChimisliuCa și planuri de viitor, simona Chimișliu pregătește lansarea unui magazin online cu produse sănătoase, iar ulterior să francizeze brandul creat.

    Camara cu merinde Biochem Simona Chimisliu Camara cu merinde Camara cu merinde germeni

    Foto: Facebook.com/Cămara de merinde



     


    Te-ar mai putea interesa

    Programe pentru micii fermieri: 50.000 de euro pentru ferma mică, 200.000 euro pentru tinerii instalați Cezar Gheorghe: România – la un pas să piardă gurile Dunării. Statul vrea să vândă Administrația Fluvială a Dunării de Jos! Florentin Ion, un sucevean care a lucrat în Spania, crește porci din rasa Serrano

    Ultimele știri

    Un tânăr legumicultor cere ajutor. I-au ars solariile de răsaduri, paguba totală se ridică la 5.000 de euro Focar de febră aftoasă în Ungaria. ANSVSA avertizează fermierii români! Plăți APIA 2025: Numărul fermierilor care au încasat subvențiile până astăzi