• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Grâul românesc la început de 2015: Prea scump pentru nivelul pieței internaționale

    agrointeligenta.ro -

    Grânele românești au pierdut o nouă licitație în fața Franței, care a reușit să vândă Egiptului o cantitate de 240.000 de tone la cea mai nouă tranzacție din regiune. Prețul oferit pentru grâul nostru a fost, se pare, mult prea mare, la fel ca și cel oferit din Ucraina și Rusia. Cel din Hexagon, deși mai slab calitativ, s-a impus cu un nivel de doar 241,50 de dolari/tonă.

    Grâul cumpărat de Egipt din Franța va fi livrat la finele lui februarie, lună din care Rusia introduce o taxă suplimentară pentru traderi – 35 euro/tonă pentru exporturile de grâu. De cealaltă parte, se pare că autoritățile ucrainiene au cerut traderilor să exporte cel mult 200.000 de tone în lunile ianuarie și februarie.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026 – calendar. Cererile se depun din 16 martie. Termenul limită – 5 iunie Subvenții APIA 2026. Ministerul Agriculturii a publicat noile reguli ce se aplică din acest an De la semințe de floarea-soarelui la soluții complete pentru fermieri. Noutatea MAS Seeds: eticheta WATERLOCK! Fidelitatea se răsplătește cu GO BASF, platformă cu beneficii pentru fermieri! Subvențiile APIA 2026 – în pericol. Decizie radicală la nivelul a 1.300 de primării din toată țara