• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fungicidul Lieto de la Chemark, soluția salvatoare împotriva manei în viile Cramelor Recaș

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Lieto este un fungicid care a devenit un aliat în lupta împotriva manei și a altor boli care afectează cultura de viță de vie de a Cramele Recaș

    Cu peste 1.100 de hectare de vie în proprietate și o producție anuală impresionantă de peste 30 de milioane de litri de vin, dintre care aproximativ jumătate este destinată exportului, Cramele Recaș se află într-o continuă căutare a metodelor și produselor care să susțină prosperitatea sectorului viticol.

    Directorul general al Cramelor Recaș, Gheorghe Mihai Iova, ne-a dezvăluit importanța produsului Lieto în strategia de tratamente fitosanitare. Lieto a fost adăugat în managementul culturilor acum aproximativ 5 ani, la recomandarea reprezentantului Chemark Rom din zona Recaș.

    Lieto, un fungicid cu acțiune preventivă și curativă împotriva manei, conține două substanțe active – zoxamid și cimoxanil, care acționează sinergic pentru a asigura protecție și siguranță culturii de viță de vie. Într-o perioadă în care schimbările climatice aduc provocări viticulturii, tratamentele cu Lieto s-au dovedit a fi esențiale în combaterea bolilor ce pot amenința recolta.

    „Anul acesta (n.r 2023), Lieto a fost aplicat în două tratamente – primul în jurul datei de 20 mai și ultimul în data de 5 iulie. Ne oferă încredere și siguranță și într-un an extrem de delicat și dificil pentru ceea ce înseamnă combaterea manei „, a explicat Gheorghe Iova, director general Cramele Recaș.

    Echipa de specialiști de la Cramele Recaș a remarcat, de asemenea, că Lieto are efect benefic și în combaterea altor boli, precum putregaiul negru și escorioza. Astfel, produsul a devenit unul de bază în schema de tratamente fitosanitare.

    Caracteristici fungicid Lieto

    – Fungicid cu acțiune preventivă și curativă împotriva manei;
    – Are două substanțe active: zoxamid și cimoxanil;
    – Efect sistemic local și de contact;
    – Folosit de la scuturarea florilor până la intrarea în pârgă a fructificațiilor;
    – Doză recomandată la vița de vie: 400 g / ha.

    Având în vedere toate beneficiile oferite, Cramele Recaș vor continua să folosească Lieto ca parte esențială a strategiei fitosanitare, în special în anii cu condiții favorabile dezvoltării manei.

    Toate detaliile despre produsul Lieto, dar si despre alte produse din portofoliul Chemark Rom pot fi găsite pe site-ul www.chemarkrom.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile!