• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șarpe de doi metri, găsit în cotețul găinilor – jandarmii au intervenit de urgență

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Un gospodar a avut parte de o surpriză chiar în cotețul găinilor. Un șarpe de doi metri își făcuse culcuș în adăpostul pentru păsări. Bărbatul a sunat la 112 pentru a scăpa de reptilă, lucru pe care-l recomandă și autoritățile în situații similare.

    Într-o gospodărie din localitatea Şimian, din judeţul Mehedinţi, s-a găsit un şarpe de doi metri, chiar în coteţul găinilor. Pentru că nu a vrut să-și pună viața în pericol, proprietarul a solicitat intervenţia jandarmilor pentru a scăpa de reptilă, potrivit observatornews.ro.

    Citiți și: Șarpele de casă: periculos sau benefic. Metode de alungare

    Șarpe de doi metri depistat în cotețul găinilor (foto: observatornews.ro)

    Un șarpe de doi metri a fost descoperit de un gospodar în cotețul găinilor

    S-a dovedit că reptila era un șarpe de casă, care fost eliberat pe câmp, acolo unde este mediul lui natural.

    ”În urma unui apel prin sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112 primit miercuri, 17.04.a.c., la Dispeceratul unităţii, un echipaj de jandarmerie s-a deplasat în comuna Şimian, unde un cetăţean a semnalat prezenţa unui şarpe în gospodărie. La faţa locului, jandarmii au constatat că un şarpe în lungime de aproape 200 cm îşi găsise adăpost în coteţul găinilor. Cu ajutorul dispozitivului din dotare, şarpele de casă a fost extras şi, ulterior, eliberat în mediul său natural”, a trasmis astăzi, miercuri – 17 aprilie, Inspectoratul de Jandarmi Mehedinţi.

    Citiți și: Rase de găini de carne. Cele mai bune rase de găini pentru carne

    Cetățenii sunt rugați să apeleze autoritățile atunci când întâlnesc reptile în gospodăriile lor

    Întâlnirea cu un șarpe în propria casă, grădină ori gospodărie, poate fi periculoasă pentru oameni, dacă reptila este agresivă și veninoasă. Astfel, cetăţenii sunt rugaţi ca în cazul în care observă un şarpe în gospodărie, să anunţe instituţiile abilitate.

    ”În situaţii în care cetăţenii semnalează prezenţa şerpilor, le recomandăm să nu se apropie, să nu încerce sa-i îndepărteze şi să solicite sprijinul instituţiilor abilitate”, a mai precizat Inspectoratul de Jandarmi Mehedinţi.

    Chiar dacă unele specii de șerpi nu sunt periculoase, este bine de știut că cetățenii trebuie să fie precauți în astfel de situații.

    Te-ar mai putea interesa

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață

    Ultimele știri

    Uruguay – nou record la exportul de bovine vii: 171.180 de capete în primele șase luni ale anului Prognoza meteo pe august: temperaturile cresc, ploile rămân deficitare în prima parte a lunii Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Ciobanii anunță că vor protesta la ANSVSA pe 3 august și cer demisia șefului instituției