• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Franța introduce un program de certificare pentru cei care folosesc pesticide

    agrointeligenta.ro

    Certiphyto este noul program de mediul introdus în Franța și care vizează utilizarea sustenabilă a pesticidelor. Sistemul de certificare are în vizor circa 800.000 de lucrători francezi, în special pe cei din sectorul agricol, și promite să fie funcțional până la finele acestui an.

    Toți profesioniștii care lucrează cu produse fitosanitare sunt obligați să obțină un certificat care să le ateste atribuțiile, precum și funcția și sectorul în care activează. Dintre cei care sunt incluși în sistem fac parte mai ales fermierii, distribuitorii de produse, silvicultorii, etc.

    Certificatele pe care acești lucrători trebuie să le obțină au avizul Ministrului agriculturii și pentru obținerea lor este necesară urmarea unui training și/sau trecerea unui test, în funcție de tipul de autorizare. În total, autoritățile franceze au anunțat că vor elibera 9 tipuri de certificate pentru utilizarea pesticidelor, în funcție de sector și de activitatea desfășurată de respectivul lucrător.



     

    Te-ar mai putea interesa

    Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!