• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce aduce li se pregătește fermierilor: Din 2020, subvențiile agricole vor fi plătite pe fermă, nu pe hectar

    agrointeligenta.ro -

    Viitorul nu foarte îndepărtat aduce schimbări majore pentru acordarea subvențiilor din sectorul agricol. O informație vechiculată de ceva timp în piață a fost confirmată de secretarul de stat în MADR Daniel Botănoiu. Oficialul a recunoscut că din 2020, subvențiile agricole vor fi plătite pe fermă și nu pentru fiecare unitate de măsură, așa cum este situația acum.

    Decizia nu aparține României, ci este bătută în cuie la Bruxelles, motiv pentru care, în anii următori trebuie finalizat cadatrul național. Fiecare bucățică de teren agricol și nu numai trebuie intabulat! ”Dacă nu avem finalizată cadastrarea până în 2020, plățile nu se mai fac pe unitatea de suprafață și este logic pentru că, nefăcându-se pe unitatea de suprafață sau pe cap de animal, ci pe exploatație, nu o să mai poți să dovedești exploatația ta”, a declarat Daniel Botănoiu pentru Agerpres.



     


    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de vaci din județul Timiș caută mulgători și oferă un salariu brut de 5.800 de lei, plus cazare Vin furtunile. Județele care intră de astăzi sub alertă de ploi torențiale, grindină și vijelii Combinele chinezești de putere mică au intrat pe piața UE. Cu cât le pot cumpăra fermierii

    Ultimele știri

    Programele pentru zootehnie dau roade. Datele INS arată că producția de carne este în creștere față de anul trecut APIA face controale în 4.035 de ferme care au cerut subvenții pentru animale Termen urgent pentru fermierii care au culturi de toamnă afectate de secetă