• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rusia negociază reluarea importurilor de mere din Republica Moldova

    agrointeligenta.ro -

    Autoritățile din Republica Moldova fac toate demersurile posibile pentru a convinge Rusia să reia importurile de produse agroalimentare moldovenești. Recent, inspecţia fitosanitară rusă Rosselhoznadzor şi Agenţia pentru Siguranţa Alimentelor din Moldova (ANSA) au început negocierile privind ridicarea embargoului la exportul de mere în Federația Rusă.

    Potrivit instituției fitosanitare a Rusiei, negocierile au avut loc la inițiativa părții ruse. ANSA a dat asigurări că va prezenta oficial inspecţiei de la Moscova garanții de securitate sanitară a merelor, precum și o listă a agricultorilor moldoveni interesați să exporte fructe în Rusia, se arată într-un comunicat al inspecţiei ruse.

    Părţile au convenit asupra efectuării unui audit de către Rosselhoznadzor al sistemului de certificare al fructelor moldoveneşti, ce ar garanta respectarea de către exportatori a cerinţelor fitosanitare atît ale Federaţiei Ruse, cît şi a celor internaţionale.

    Moscova a interzis, de la 21 iulie 2014, importul de fructe şi conserve moldoveneşti. Pe fondul embargoului impus şi la alte produse, inclusiv băuturi alcoolice, exporturile din Republica Moldova pe piaţa rusă s-au redus cu 31 la sută, în unsprezece luni ale anului 2014.

    Sursa: Moldpres



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii merge în China: ”Am toată încrederea că vom crește nivelul exporturilor către piața asiatică” Subvenții în conturi până la Paști. Lista plăților APIA așteptate de fermieri înainte de sărbătorile pascale Bugetul MADR pe 2026 – 27,7 miliarde de lei. Banii prevăzuți pentru subvențiile fermierilor și irigații Lege nouă pentru limitarea cumpărării terenurilor de către străini: 30 ha pe firmă, 10 ha pe persoană fizică Frigiderul românilor în sezonul rece: în top, citricele, cartofii și carnea de pui. O analiză Carrefour România și NielsenIQ