• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Acțiunea ”Cireașa și Căpșuna”. Noul șef al ANF – val de controale la fructele de sezon

    Oana Timar – Agrointeligența

    Început în forță pentru noul șef al Autorității Naționale Fitosanitare, Romeo Șoldea, care a mobilizat aparatul de control pentru a fi verificate fructele de sezon: cireșele și căpșunile. Peste 200 de probe vor fi recoltate luna aceasta pentru a fi verificate cu privire la siguranța lor pentru sănătatea consumatorilor.

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Autoritatea Națională Fitosanitară (ANF), a suplimentat în acest an cu 42% probele de legume și fructe din producția autohtonă ce vor fi verificate, față de aceeași perioadă a anului 2023. Măsura a fost dispusă întrucât suntem în plin sezon de comercializare a legumelor și fructelor românești, având ca obiectiv principal verificarea acestora din punct de vedere al conformității și al siguranței pentru consum, potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii.

    ”Începând cu luna mai și până în 31 august a.c., numărul de probe care vor fi verificate a fost suplimentat cu 181, față de numărul de probe verificate în aceeași perioadă a anului trecut. Mai exact, pentru urmatoarele legume și fructe: tomate, castraveți, ardei, cireșe, căpșune, caise, pepeni și zmeură vor fi prelevate și analizate 615 probe, față de 434 probe ce au fost verificate în aceeași perioadă a anului 2023”, se arată în comunicarea MADR.

    ANF a demarat acțiunea ”Cireașa și Căpșuna”

    Acțiunea „Cireașa și Căpșuna” se va desfășura pe parcursul lunii iunie

    Ample controale sunt anunțate la fructele de sezon, preferatele mai ales de către copii: cireșe și căpșuni. La prețuri destul de piperate, chiar dacă sunt în plină perioadă de recoltare, aceste două produse vor face obiectul unei acțiuni de verificare.

    ”În perioada 30 mai – 5 iulie, ANF a demarat acțiunea „Cireașa și Căpșuna”. În cadrul acestei acțiuni, vor fi prelevate pentru analize de laborator peste 200 de probe (214 probe) de cireșe și căpșune în plus față de Programul Național de Monitorizare, în scopul verificării conformițății, pentru a nu prezinta niciun risc pentru consumatori. Probele vor fi prelevate atât din piețele bucureștene, cât și din fiecare reședință de județ”, se precizează în comunicat.

    Vă reamintim că din 23 aprilie, Autoritatea Națională Fitosanitară are un nou director general. Actualul șef al ANF, Romeo Șoldea a înlocuit-o pe Paulina Gabor din funcția de conducere. Aceasta a rămas în echipa de conducere a ANF pe poziția de director general adjunct.

    Te-ar mai putea interesa

    APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană!

    Ultimele știri

    Rusia a atacat o navă transportatoare de grâu în Marea Neagră. Un marinar ucrainean a fost ucis Irigațiile s-au oprit în Ialomița după scăderea nivelului Dunării. Fermier: „Acum nu avem apă deloc” Cod roșu în legumicultură: caniculă și prețurile dezastruoase. Ion Păunel: Cerem sprijin pentru pierderi! Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România