• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul grâului a scăzut la Marea Neagră cu aproape 10 euro pe tonă

    Oana Timar – Agrointeligența

    Fermierii au toate motivele să fie îngrijorați. Nu doar că producțiile din câmp nu răspund așteptărilor, dar și prețul grâului din noua recoltă dă semne că o ia în jos cu o viteză mai alertă. Analiștii ucraineni spun că numai în această săptămână, prețul grâului a pierdut aproape 10 euro pe tonă.

    Scăderea prețului pe tona de grâu are în spate o strategie a achizitorilor de cereale, potrivit unor specialiști. Astfel, în ultima săptămână, prețurile pentru noua recoltă de grâu au scăzut în oferta traderilor cu aproape 10 euro pe tonă numai sub influența factorilor externi de subcotare sezonieră a prețurilor de către cumpărătorii finali, relatează Spike Brokers.

    Vezi și: Bursa de cereale – prețul actualizat pentru principalele culturi agricole

    „Lichidarea pozițiilor lungi sau luarea de profit de către comercianți înaintea recoltei a adăugat presiune asupra prețurilor futures și a redus cotațiile”, au observat analiștii.

    Prețuri grâu Ucraina la Marea Neagră și nu numai:

    Preț grâu DAP Ucraina (Odesa) 12,5% ~198-200 USD/t,
    Preț grâu DAP Ucraina (Odessa) 11,5% ~195-197 USD/t,
    Preț grâu DAP Ucraina (Odesa) furaj ~182-185 USD/t,
    Preț grâu FCA Ucraina (frontieră) 11% ~171-173 €/t,
    Preț grâu DAP Italia (luni) (tren) 11% ~218-220 €/t,
    Preț grâu DAP Italia (luni) (tren) furaje ~210-212 €/t.

    Preț grâu românesc în portul Constanța

    Pe piața românească, prețul grâului se află sub presiunea recoltei și se menține sub pragul de 1 leu pe kilogram. Deși s-au raportat scăderi, acestea nu sunt încă foarte mari. Astfel, către finalul săptămânii, grâul românesc de panificație din noua recoltă era ofertat la 985 de lei cu livrare în portul Constanța (DAP Constanța). Conform Bursei Române de Mărfuri, prețul mediu al contractelor pe zona de est a fost de 1.020 de lei pe tonă, în partea de vest de 883 de lei pe tonă și de 896 de lei pe tonă pe sud.

    Cu suprafețe restrânse, prețul rapiței se menține la un nivelul bun – preț Dap Constanța de 449 de euro pe tonă, cu 2.100 de lei pe contracte în partea de est a țării.

    O scădere importantă s-a înregistrat la prețul orzului DAP Constanța care a coborât până la 770 de lei pe tonă.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi