• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tractor furat din Italia, depistat într-o gospodărie din județul Neamț

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Un tractor furat din Italia a fost descoperit într-o gospodărie din județul Neamț. Utilajul a fost confiscat de oamenii legii, iar momentan se fac cercetări pentru a stabili cum a ajuns tractorul din Italia în curtea unui nemțean.

    Oamenii legii au găsit în urma unor percheziții efectuate la data de 4 iulie, un utilaj agricol într-o gospodărie din comuna Bălțătești, județul Neamț. Tractorul despistat de polițiștii Secţiei Rurale Crăcăoani şi cei târgnemţeni s-a dovedit a fi unul dispărut din Italia acum ceva vreme.

    Citiți și: TRACTOARE FURATE DIN FRANȚA: Condamnări pentru ÎNȘELĂCIUNE și UTILAJE CONFISCATE DE LA FERMIERI!

    Tractor furat din Italia, confiscat de polițiștii români (foto: Poliția Română)

    Un utilaj dispărut din Italia, găsit în gospodăria unui tânăr din județul Neamț

    Polițiștii au acţionat pe 4 iulie, în comuna Bălţăteşti, ocazie cu care, în curtea unui localnic în vârstă de 37 de ani, au descoperit un tractor furat din Italia. Acesta face obiectul unui dosar penal al ofiţerilor de investigaţii criminale care derulează cercetări pentru tăinuire, potrivit realitateamedia.ro.

    Tractorul a fost ridicat pe bază de Ordonanţă şi va rămâne sub sechestru până la finalizarea cercetărilor, au anunțat oamenii legii.

    Citiți și: Utilaje furate – depistate în vama Borș când se încerca introducerea lor în țară

    Cazuri similare au mai fost cercetate de oamenii legii

    Acesta nu ar fi primul caz în care utilaje agricole din străinătate sunt găsite pe teritoriul românesc. Asemenea cazuri sunt prezente an de an, însă în trecut faptele se petreceau cu o frecvență mai mare. O situație similară s-a judecat în 2019, când tractoare furate din Franța au fost comercializate în România. Atunci, persoana care a vândut utilajele știind proveniența lor a fost condamnată la închisoare și la returnarea sumelor către fermierii români de la care tractoarele au fost confiscate.

    Un alt caz este cel din 2021 când utilaje furate din străinătate, din Italia, mai exact, au fost depistate de vameșii din vama Borș II. Vameșii din Punctul de trecere a frontierei Borș II au prins un român care încerca să introducă în țară un tractor și un utilaj, ambele raportate ca fiind furate. În urma verificărilor specifice efectuate s-a constatat faptul că tractorul și utilajul de construcții figurează în bazele de date ca bunuri căutate pentru confiscare, alerte introduse de către autorităţile italiene, la acea vreme.


    Te-ar mai putea interesa

    România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella!

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna – anunț despre subvențiile APIA. Situația la zi pentru plata ANT-urilor! Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Din teren la ”Campioni pe teren” alături de Agrii România MADR crește suma alocată unei subvenții importante. Banii se achită prin APIA