• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ”Marșul tractoarelor”: Fermierii polonezi au mers la Varșovia să-și ceară banii de la Guvern

    agrointeligenta.ro

    Cu fermierii nu-i de glumit, au descoperit în ultimele săptămâni guvernanții din Polonia. Astfel, după ce săptămâna trecută, agricultorii au ieșit în stradă pentru a bloca liberalizarea pieței terenurilor agricole, aceștia s-au urcat ieri dimineață în tractoare și au plecat, încolonați, spre capitala Varșovia, mai exact la Guvern, pentru a-și cere o serie de drepturi financiare.

    Pe lista solicitărilor fermierilor polonezi se află despăgubiri pentru recoltele distruse de mistreți, compensații pentru pierderile produse de embargoul rusesc și o serie de reglementări pe care le doresc aplicate în piața produselor agricole.

    Poland Farmers' Protest”Marșul tractoarelor” a reușit să atragă atenția atât pe plan național, cât și pe plan internațional, mai ales că pe parbrizele mașinilor agricole, fermierii au pus plăcuțe pe care scria ”Proprietatea băncii” pentru a semnala nivelul mare de îndatoare și ratele mari pe care le suportă cei ce fac agricultură. Mai mult, protestul fermierilor a beneficiat de susținere populară, polonezii ieșind în stradă și salutând coloana de tractoare aflate în drum spre Varșovia și pentru care polițiștii au blocat mai multe artere de circulație.

    Mișcarea agriculturilor are șanse mari de reușită, mai ales după ce la negocierile de ieri, liderul lor, Stanislaw Izdebski – cunoscut drept un fermier radical, a ieșit din sala în care se purtau discuții cu ministrul agriculturii Marek Sawicki, acuzând Guvernul că nu vrea să asculte vocea fermierilor. Ulterior, Izdebski a revenit spunând că reprezentanții din sectorul agricol au reluat tratativele și se va lucra în echipe pentru găsirea unor soluțiic are să rezolve probleme spinoase precum prețul mic al cărnii de porc la poarta fermiei, nivelul mic al prețului la lapte sau despăgubirile pentru culturile distruse de animale sălbatice.

    Poland Farmers' ProtestPoland Farmers' Protest

    Protestul fermierilor a fost ieri cu atât mai vocal cu cât s-a suprapus peste cel al angajaților din minele de cărbune din sudul Poloniei, cetățeni care se opun reducerilor de costuri și de personal anunțate de Guvernul condus, din septembrie, de Ewa Kopacz. Având în vedere că alegerile parlamentare sunt programate pentru această toamnă, actuala putere din Polonia este cu adevărat strânsă cu ușa atât de către cetățenii care vor măsuri de sprijin, cât și de Opoziția care îi taxează fiecare greșeală.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore

    Ultimele știri

    E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor! Termen extrem de scurt pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Program special pentru primirea cererilor Achim Irimescu la Agrostrategia: Bugetul pentru care îl va primi România pentru fermieri post-2027 Grupul Agrointeligența va promova, gratuit, oferta stațiunilor de cercetare dedicată fermierilor. Protocol de colaborare cu ASAS Arenda pentru terenurile ADS: de la 375 kg/ha până la 1.112 kg/ha, cu indexare anuală după rata inflației