• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Pajiștile sunt pârjolite, prețul nutrețului a explodat. Crescător de vaci: ”Trebuie să găsim un ajutor”

    Oana Timar – Agrointeligența

    Crescătorii de animale sunt disperați: seceta a pârjolit pășunile, iar prețul furajelor deja a explodat. În cele mai afectate județe de arșiță, fermierii deja au probleme cu aprovizionarea cu apă și au început să cumpere mâncare pentru animale.

    În județul Olt, la Slătioara, fermierul Traian Gârtan are toate cele 20 de hectare de pășune pârjolite, așa că este nevoit să asigure hrana taurinelor cu costuri suplimentare.

    „De când cresc eu animale nu cred că am văzut așa ceva. La 1 iulie să nu ai fir de iarbă pe izlaz?! Aveam așa ceva, dar la sfârșitul lunii august. Problema e că nimeni nu face nimic. Toți văd, dar nimeni nu ia nicio măsură. Trebuie să găsim un ajutor, ceva, un ajutor de minimis, nu vorbesc numai pentru zootehnie, ci și pentru cultură mare, pentru că dacă nici asta nu se face, nici nu ai de unde procura nutrețul”, a declarat fermierul pentru publicația Adevărul.

    Fermier dând nutreț vitelor pe timp de secetă (foto: Alina Mitran/Adevarul.ro)

    Fermier: Lunar, 5.000 – 6.000 de lei pe nutreț

    Costurile furajării animalelor au început să crească, însă fără a cumpăra baloți, crescătorul nu are cu ce să își hrănească vitele. Spune că în aceste zile, nutrețul ajunge între 5.000 și 6.000 lei pe lună. Suma este mult peste posibilități, iar dacă situația va continua, singura soluție este reducerea efectivului de animale.

    „Suntem nevoiți să vindem din ele, să putem să le ținem pe celelalte. Nu putem să închidem fermele. Vă spun, 80% din ferme reprezintă ferma mică. Dacă închidem ferma mică, ferma de familie, ne distrugem singuri. (…) Eu, sincer, n-aș vrea să le vând pe toate, dar dacă nu găsim o soluție, trebuie să vindem. Dacă balotul de fân anul trecut era 10 lei, acum este 20, lucerna este 30 lei, iar prețul cărnii la abator a scăzut. Nu se mai face nutreț, nu mai crește iarbă ca să se facă baloți”, adaugă Traian Gârtan.

    În această perioadă secetoasă, resursa cea mai de preț a devenit apa. Nu poate fi vorba despre irigarea pășunii. Când fermierul a încercat să o ude, a secat puțul din care adapă vitele.

    Seceta afectează hrana animalelor (foto: Alina Mitran/Adevarul.ro)

    Oltul, printre județele cel mai afectate de secetă

    Culturile de porumb din judeţul Olt au fost calamitate total de secetă şi căldura excesivă pe aproximativ din suprafaţa cultivată, iar până vineri Direcţia Agricolă Judeţeană Olt a primit rapoarte operative de la primării privind calamităţi înregistrate la aceste culturi pe o suprafaţă de aproximativ 10.000 de hectare, a declarat, pentru Agerpres, directorul adjunct al instituţiei, Mihaela Luminiţa Mareş.

    Directorul adjunct al DAJ Olt a menţionat că şi culturile de floarea soarelui sunt afectate de secetă, producţia urmând să fie diminuată pe întreaga suprafaţă.

    În acest an, în judeţul Olt au fost înfiinţate culturi de porumb pe o suprafaţă de aproximativ 80.000 de hectare şi de floarea – soarelui pe circa 90.000 de hectare.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori

    Ultimele știri

    Agro Fest Connect 2026. Evenimentul East Agro și East Grain în vestul țării a fost un succes! (FOTO-VIDEO) Eugen Tomac – desemnat premier. Noul ministru al Agriculturii, politician sau tehnocrat? Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit! Soluții pentru pajiștile viitorului: cercetătorii SCDP Vaslui prezintă noi rezultate privind sechestrarea carbonului și adaptarea la schimbările climatice