• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Impozit de 5 ori mai mare pentru terenul agricol nelucrat doi ani la rând?

    agrointeligenta.ro -

    Conform proiectului de Cod Fiscal lansat astăzi în dezbatere publică, pentru terenul agricol din extravilan nelucrat timp de doi ani consecutiv, impozitul se poate majora cu până la 500%.

    Prevederea este inclusă în proiectul de lege pentru noul Cod Fiscal afişat pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice, alături de alte măsuri cu impact pentru sectorul agroalimentar, precum: reducerea TVA la 20% de la 1 ianuarie 2016 şi la 18% din 1 ianuarie 2018, precum şi cotă redusă la TVA de 9% pentru produsele de morărit şi panificaţie, carne, peşte, legume şi fructe.

    Citiţi şi: Victorie pentru sectorul cărnii și cel de legume-fructe: Proiectul noului Cod fiscal prevede TVA de 9% la aceste produse agroalimentare



     


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2025. Fermier: Au început plățile și pentru fermele de peste 10 hectare! Vești bune pentru fermieri. Prețurile la cereale cresc în sfârșit pe bursele europene După ploi, și probleme! Constatări în teren la fermierii care au culturile asigurate

    Ultimele știri

    Scrisoare urgentă: Parlamentul UE amenință să oprească discuțiile privind bugetul agricol O femeie a murit arsă după ce, împreună cu soțul, a dat foc unui teren pentru a-l curăța de buruieni Oierii își unesc forțele într-o uniune care să le reprezinte interesele!