• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Reacţie de la Bruxelles pe marginea reducerii TVA la carne şi legume-fructe: „Producătorii români vor beneficia din plin de această măsură”

    agrointeligenta.ro -

    Eurodeputata Viorica Dăncilă, lidera delegației PSD din Parlamentul European, salută propunerea Guvernului Ponta din Noul Cod Fiscal, care prevede reducerea la 9% a TVA la carne, pește, legume și fructe, începând cu 1 ianuarie 2016.

    „Reducerea TVA la produsele alimentare reprezintă un angajament pe care Guvernarea Ponta și l-a luat în 2012 și pe care, iată, îl îndeplinește. Prin această măsură, consumatorii vor beneficia de prețuri mai mici, deci le vor rămâne mai mulți bani în buzunar la finalul fiecărei luni, iar evaziunea fiscală va scădea. De asemenea, producătorii români vor beneficia din plin de această măsură, deoarece vor putea veni pe piață cu prețuri mai atractive.

    Am speranță că, prin această măsură, românii să se orienteze mai mult spre alimente produse pe plan local, iar pe rafturile supermarketurilor să vedem cât mai multe alimente românești, în locul celor de import”, a declarat Viorica Dăncilă.



     


    Te-ar mai putea interesa

    ”Regele castraveților” din România și-a dărâmat toate serele. Vrea să o ia de la capăt în afacerea cu legume Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume Raport al Comisiei Europene: Ploile au întârziat semănatul în România. Fermierii au avut o fereastră mică pentru lucrări

    Ultimele știri

    Noua PAC: 40 de ONG-uri, inclusiv Greenpeace, cer reducerea subvențiilor la hectar și creșterea plăților pentru mediu OUG pentru desființarea unor agenții din subordinea MADR. Lista șefilor care rămân fără funcție Melci în valoare de aproape 100.000 de euro, furați dintr-o fermă în pragul sărbătorilor