• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sistem de irigare pentru pomi fructiferi: Reduce consumul de apă și ține la distanță rozătoarele

    agrointeligenta.ro

    Afacerea cu pomi fructiferi se numără printre cele mai profitabile business-uri în agricultură, iar cei care doresc să obțină cele mai bune recolte trebuie să investească atât în soiuri de calitate, cât și în tehnologii moderne de irigare și fertilizare a livezii.

    Agrointeligența vă prezintă cel mai nou sistem de irigare intrat pe piața din România și garantează nu doar o economie a cantității de apă folosite, ci și protecția pomilor de invazia rozătoarelor.

    Sistemul de irigare inovator Aquaplant a fost adus în România de o firmă bistrițeană și deja a început să stârnească interesul celor care dețin livezi tinere sau care se gândesc să înființeze o exploatație pomicolă.

    Față de sistemele clasice de irigare prin picurare, Aquaplant promite să elimine risipa de apă și să îmbunătățeasca rata de creștere a pomilor.

    18 17”Aquaplant este confecționat dintr-o folie de plastic de calitate superioară care rezistă la vânt puternic, protejează planta de razele Ultra Violete, dar și care protejează împotriva paraziților, a rozătoarelor și a altor animale. Montajul acestui sistem de auto-irigare se realizează cu ajutorul a 3 rigle de lemn aranjate în forma de triunghi”, explică Paul Basoc, bistrițeanul care a adus în România acest nou sistem de irigație.

    sistem de irigare nou in Romania 13 4Folia de platic este, de fapt, un bazin care poate fi încărcat cu 20-30 litri de apă care va curge printr-un tub direct la rădăcina plantei astfel încât să ofere zinic necesarul de apă pentru o plantă.
    Volumul de apă care ajunge la rădăcină este reglabil, astfel încât veți ști tot timpul când trebuie umplute bazinele cu apă. Mai mult, sistemul permite fertirigarea prin umplerea ”alveolelor” cu soluție hrănitoare pentru plantă.

    ”Fiind un sistem de auto-irigare, nu va fi nevoie mereu de o persoană pentru a deschide și închide sistemul de irigare zilnic. Risipa de apă nu va mai exista datorită structurii inovatoare care dozează cantitatea de apă necesară plantei pe care a fost montat”, explică importatorul.

    Aquaplant este ușor de utilizat, nu necesită asistență pentru montare și costă un 1 euro/bucata. Se recomandă atât pentru arbori tineri, cât și pentru arbuști sau plante ornamentale mijlocii și mari.

    20 sistem irigare livada

    Foto: aqua-plant.ro



     


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București