• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plată APIA pentru 17.600 de fermieri – aprobată!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Buget suplimentat pentru plata subvențiilor achitate prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA). Fermierii vor primi în perioada următoare o subvenție importantă după ce în ședința Guvernului de astăzi a fost aprobată o hotărâre care crește plafonul pentru acciza la motorină.

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat astăzi, miercuri – 2 octombrie că în ședința de Guvern a fost aprobată o hotărâre pentru modificarea alin. (14) și alin.(11) ale art. 10 din Hotărârea Guvernului nr. 1174/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură. Actul normativ prevede suplimentarea bugetului pentru anul 2024 cu suma de 192.500.000 lei, de la 270.000.000 lei la 462.500.000 lei, astfel încât să se asigure plata integrală a ajutorului reprezentând reducerea accizei la motorină, aferent perioadei 1 aprilie 2024-30 iunie 2024, trimestrul II.

    Citiți și: Grecia introduce pentru fermieri o scutire de la plata accizei la motorină

    Bani pentru fermieri, aprobați în ședința de Guvern

    Banii vor ajunge în conturile a peste 17.600 producători agricoli

    MADR mai notează că suma de 192.500.000 lei provine din următoarele surse de finanțare: 60.000.000 lei în conformitate cu prevederile HG nr. 848/2024 privind alocarea unei sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2024 și 132.500.000 lei în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 1.168/2024 privind alocarea unei sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2024.

    ”Schema de ajutor de stat se aplică unui număr mediu de peste 17.600 producători agricoli, respectiv: persoane fizice autorizate, întreprinderile individuale și întreprinderile familiale și/sau persoane juridice indiferent de forma de organizare și / sau organizațiile de îmbunătățiri funciare și federațiile de organizații de îmbunătățiri funciare și / sau organismele/organizațiile de testare a soiurilor, de cercetare, respectiv universitățile, institutele și stațiunile de cercetare-dezvoltare din domeniul agricol, indiferent de statutul lor juridic sau de modul lor de finanțare”, se mai arată în comunicat.

    Resursele financiare totale au o valoare de 462.500.000 lei din bugetul MADR pe anul 2024. Proiectul de act normativ se implementează de către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, atât prin aparatul central, cât și prin structurile sale teritoriale.

    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate

    Ultimele știri

    Strategia pentru conservarea biodiversității, aprobată: 25% din banii de subvenții, pe scheme ecologice Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Traderii de cereale nu mai trimit nave în porturile din Ucraina. Ministru: Nu vă grăbiți să vindeți cerealele! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară