• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noul Cod Fiscal: Fermierii, scutiţi de impozitul pe tractor, seră şi siloz

    agrointeligenta.ro

    Agricultorii au toate motivele să aştepte cu nerăbdare adoptarea noului Cod Fiscal. În proiectul acestui act normativ complex, primarii vor avea posibilitatea de a sprijini activitatea agricolă prin scutirea fermierilor de la plata impozitul pe tractoare, silozuri sau sere.

    „E o prevedere foarte importantă în noul Cod, impozitul pe utilajele agricole poate fi zero. Dăm posibilitatea primarului prin noua lege să reducă la zero impozitul pentru utilaje. Poate unii nu vor vrea s-o facă. Dar cred că vor fi puţini. Pentru că în momentul în care comuna vecină are impozit zero, iar tu nu ai, agricultorul îşi poate înscrie utilajul acolo şi să lucreze nestingherit în comuna de domiciliu”, a explicat Vâlcov.

    Pe de altă parte, chiar dacă în proiectul actual nu apare, va fi introdusă scutirea de la plata impozitului pe cladiri pentru sere, solare, răsadniţe , ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri şi/sau pătule pentru depozitarea şi conservarea cerealelor, cu excepţia încăperilor care sunt folosite pentru alte activităţi economice.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China”

    Ultimele știri

    Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an