• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Zeci de bovine dintr-o fermă sunt blocate în vamă. Șoferul camionului: ”Sunt moarte de foame și de sete!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Zeci de vite de la o fermă din județul Constanța sunt blocate de cinci zile într-un camion la vama dintre Turcia spre Bulgaria. Din cauza unor acte în neregulă autoritățile turce au refuzat accesul în țara lor. Animalele înghesuite în vehicul nu au mai primit nici apă, nici hrană, iar unele dintre ele au murit.

    Camionul încărcat cu tăurași a ajuns în vama turcească în urmă cu cinci zile. Din cauza unor probleme cu actele, medicii veterinari din Turcia nu au permis accesul spre Istanbul. Așa a început chinul celor 47 de tăurași din mașina blocată de atunci între vama bulgară și cea turcească.

    Citiți și: Sute de bovine bolnave sunt blocate pe un vapor în Mediterana

    Animale blocate la vama dintre Bulgaria și Turcia (foto: stirileprotv.ro)

    Șofer de camion: Animalele sunt moarte de foame

    Șoferul camionului care transporta animalele a declarat că tăurași nu au mai fost hrăniți de vineri. ”Ce să vă spun? Sunt moarte de foame, moarte de sete! Ieri le-am da ceva apă dar nu au băut pentru că nu au avut nici mâncare. De vineri nu au mâncat nimic, să nu mănânce de atâtea zile vă dați seama că este dezastru. Săracele sunt unele care nici nu se mai ridică de jos iar altele au murit”, a spus șoferul camionului conform stirileprotv.ro.

    Proprietarul animalelor încearcă disperat salvarea tăurașilor, dar se lovește de refuzul autorităților bulgare. Procedura de repatriere nu este deocamdată aprobată. Ar exista o fermă în apropiere unde vitele să poată fi descărcate, hrănite și adăpate, dar nici pentru asta nu li s-a dat aprobare. ”Animalele sunt fără mâncare, fără apă. Deși există o fermă la doar 10 kilometri de vamă și ar putea să fie acolo hrănite nu ni se dă aprobare”, a spus aceasta.

    Citiți și: Vapor cu oi românești a scufundat un vas rusesc de spionaj

    Specialiștii veterinari de la noi atrag din nou atenția asupra condițiilor în care sunt exportate, pe cale terestră sau maritimă, animalele vii, fie că vorbim despre oi, vite sau capre.

    ”Adesea, reglementările în vigoare privind bunăstarea animalelor sunt complet ignorate. Sunt animale îngrozite, animale chinuite, animale care sunt victimele obiceiului nostru de a le transporta de colo până colo”, a spus Adrian Bîlbă, medic veterinar.

    Între timp, Consulatul României la Sofia încearcă să găsească o soluție prin care vitele rămase în viață în camionul respectiv să poată fi repatriate cât mai repede.


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă

    Ultimele știri

    Lovitură devastatoare pentru legumicultorii din Glodeanu Sărat: recoltele, distruse înainte de recoltare TIMAC AGRO România a marcat două decenii de prezență și dezvoltare pe piața agricolă din România! Noi fonduri europene pentru energie verde în ferme. Proiectele de finanțare se depun din 15 iunie Stațiunea Pomicolă Bistrița organizează un eveniment dedicat fertirigării și irigațiilor în cultura cireșului Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor