• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • McDonald’s renunță la fermele care folosesc antibiotice în creșterea puilor

    agrointeligenta.ro -

    Decizie suprinzătoare pe piața internțională. Cel mai mare lanț de restaurante fast-food a anunțat că nu se va mai aproviziona decât din ferme care nu dau antibiotice puilor de carne. Decizia se va aplica în primă fază pentru activitatea McDonald’s în SUA, probabil extindând apoi conceptul la nivel mondial.

    Dacă antibioticele nu vor mai fi tolarate, în schimb, puilor li se vor putea administra ionofori (polieterici), grup important de substanţe este cel mai eficient şi cel mai utilizat dintre medicamentele anticoccidiene. Ionoforii, un tip de antibiotic, nu sunt prezenți în medicația umană.

    Reprezentanții McDonald’s au anunțat că noua modalitate de achiziție va fi testată, în primă fază, pentru următorii doi ani și vine vine pe fondul temerilor că excesul de antibiotice din carnea de pui poate poate afecta eficacitatea medicamentelor în lupta împotriva bolilor la oameni.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți

    Ultimele știri

    Două țări europene au suspendat exporturile de motorină către Ucraina Hormon interzis în UE, depistat în carnea importată din Brazilia. O parte din marfă a fost deja comercializată și consumată Norofert a preluat pachetul majoritar al producătorului de semințe Expert Agribusiness pentru suma de 100.000 de euro Ministrul Barbu – negocieri la Bruxelles pe noile subvenții și problemele fermelor de porci din România De ce se scumpesc castraveții din import?