• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermier condamnat la închisoare pentru că bătea alți fermieri care nu îi cedau terenurile

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Un fermier a fost trimis la închisoare după ce a fost vinovat de furt, distrugere, lovire sau alte violențe și amenințare. Individul, din satul Lupăria, comuna Prăjeni, județul Botoșani, în perioada august 2020 – aprilie 2021, a lovit alți fermieri și a produs daune utilajelor lor, amenințându-i ca să îi cedeze terenurile agricole pe care le lucrau. Instanța a hotărât, definitiv, ca bărbatul în vârstă de 41 de ani, să fie pedepsit la un un an și cinci luni de închisoare, din care se va deduce perioada în care a stat în arest preventiv.

    Un agricultor din județul Botoșani, trimis în judecată pentru că a agresat mai mulți fermieri din satul Prăjeni, pentru a-i forța să îi cedeze suprafețe de teren agricol, a fost condamnat definitiv la un an și cinci luni de închisoare în regim de detenție. Constantin Iordăchel, în vârstă de 41 de ani, din satul Lupăria, lucra, în mare parte, terenuri care se află în localitatea Flămânzi, a relatat botosaninews.ro.

    Un an și cinci luni de închisoare pentru fermierul din Botoșani (foto: digi24.ro)

    Fermier trimis la închisoare pentru agresiuni și furt

    Botoșăneanul a fost acuzat de comiterea infracțiunilor de distrugere, amenințare, furt şi lovire sau alte violențe. În urma probatoriului administrat s-a stabilit faptul că, în intervalul august 2020 – aprilie 2021, individul s-ar fi deplasat pe mai multe terenuri agricole de pe raza comunei Prăjeni şi ar fi lovit persoanele vătămate în momentul în care acestea realizau activități agricole, le-ar fi distrus componente ale caroseriei utilajelor agricole şi le-ar fi sustras cheile de contact ale utilajelor, cu scopul de a le intimida în vederea cedării terenurilor pe suprafața cărora își desfășurau activitatea.

    Inițial, Judecătoria Botoșani i-a aplicat, în primă instanță, o pedeapsă mai mare cu închisoarea, însă în apel, judecătorii Tribunalului Botoșani i-au redus sentința la un an și cinci luni.

    Citește și: Reprezentantul unei asociații de fermieri a fost trimis în judecată pentru înșelăciune

    ”În temeiul art. 38 alin. 1 Cod penal raportat la art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal, contopește cele 5 pedepse cu închisoarea de mai sus şi aplică inculpatului Iordăchel Constantin pedeapsa cea mai grea, de 8 luni închisoare, la care adaugă un spor de 9 luni închisoare, reprezentând 1/3 din cuantumul celorlalte pedepse, urmând ca acesta să execute pedeapsa rezultantă de 1 (un) an şi 5 (cinci) luni închisoare, în regim de detenție. În temeiul art. 72 alin. 1 Cod penal, deduce din pedeapsa rezultantă de 1 an şi 5 luni închisoare (în loc de 2 ani închisoare), aplicată inculpatului Iordăchel Constantin, durata reținerii şi arestării preventive de la data de 18.05.2021 până la 19.08.2021, inclusiv. Menține celelalte dispoziții ale sentinței care nu sunt contrare prezentei decizii”, s-a arătat în hotărârea judecătorilor emisă la data de 25 octombrie 2024.


    Te-ar mai putea interesa

    Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri

    Ultimele știri

    Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  APIA – anunț pentru fermieri: Program extins în weekend pentru depunerea cererilor pentru subvenții Alexandru Bociu, președintele ANSVSA, mesaj de Ziua Medicului Veterinar: ”Medicina veterinară reprezintă o vocație nobilă, dedicată neîncetat binelui comun” Ziua Bujorului, sărbătorită în Capitală cu evenimente, muzică, ateliere pentru copii și produse românești