• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cea mai mare fabrică de îngrășăminte din Bulgaria nu scapă de faliment

    agrointeligenta.ro

    Nu doar fabricile de îngrășăminte din România au probleme. În Bulgaria, cea mai mare unitate de producție – Chimco AD este în faliment și nici măcar după două licitații nu a reușit să găsească un investitor.

    La cea de-a doua strigare, prețul cerut de actualul proprietar a fost de circa 11 milioane de euro, cu 3 milioane mai puțin decât la prima licitație din primăvara lui 2014. Chiar și așa, lichidatorul a anunțat că nu au existat oferte ferme pentru cea mai mare fabrică de fertilizanți chimici din Bulgaria, urmând ca în perioada următoare să fie luată o decizie privind soarta unității.

    Cele mai mari datorii ale fabricii sunt către compania națională de gaz și către cea de electricitate. Sume importante sunt de achitat și către bugetul de stat.

    Foto: Novinite.com



     


    Te-ar mai putea interesa

    Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești