• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul a semnat ordinul! Începe programul Rabla pentru tractoare – condiții fermieri

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Mircea Fechet a semnat astăzi, joi – 7 noiembrie, Ordinul pentru aprobarea ghidului de finanțare al programului Rabla pentru tractoare. Acesta va fi trimis în cursul zilei de astăzi la Monitorul Oficial.

    Programul de stimulare a înnoirii Parcului naţional de tractoare şi maşini agricole autopropulsate (Rabla pentru tractoare) este derulat în premieră în acest an prin Administrația Fondului pentru Mediu. Bugetul total alocat programului Rabla pentru tractoare este de 500 milioane lei.

    „Îi ajutăm pe micii fermieri să-și crească producția și să rămână și cu mai mulți bani în buzunar. Cei care muncesc pentru ca noi să punem pe masă produse autohtone, gustoase și sănătoase, trebuie să aibă echipamente noi, moderne și mai puțin poluante. Este un program de mare ajutor micilor fermieri, așa că, imediat ce dăm startul la înscrieri, mă aștept să avem solicitări pe măsura entuziasmului pe care mi l-au transmis toți cei cu care am stat de vorbă. Le vom plăti pe toate, avem 500 milioane lei care vor ajunge la cei care vor să producă mai mult și mai ecologic. Economia rurală are nevoie de tot sprijinul să fie competitivă și mă bucur că Ministerul Mediului vine cu un ajutor consistent, de până la 44.000 euro pentru fiecare producător agricol”, a precizat ministrul Mircea Fechet.

    Ministrul Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet (foto: digi24.ro)

    Programul Rabla pentru tractoare. Valoarea achiziției, până la 55.000 de euro

    Sunt eligibile cheltuielile pentru achiziția de tractoare și mașini agricole autopropulsate, accesorii agricole, numai dacă sunt achiziționate împreună cu un tractor sau o mașină autopropulsată.

    Pentru a accesa acest program, solicitantul trebuie să dețină un atestat de producător, să nu aibă datorii la bugetul de stat și cel local și să predea spre casare un autovehicul/tractor sau mașină agricolă uzată.

    În ceea ce privește finanțarea, Administrația Fondului pentru Mediu acoperă 65% din valoarea de achiziție (36.750 euro) pentru echipamente eligibile. Pentru tinerii fermieri (până la 40 de ani), procentul de finanțare se majorează la 80% (44.000 euro). Valoarea de achiziție a tractorului/mașinii agricole autopropulsate, inclusiv accesoriile agricole aferente, nu trebuie să depășească echivalentul în lei a valorii de 55.000 euro.

    Pentru a accesa acest program, beneficiarii se vor înscrie la dealerii validați de Administrația Fondului pentru Mediu. Dealerii validați de Administrația Fondului pentru Mediu sunt cei prin care se va face achiziția echipamentelor. Documentele necesare includ cererea de finanțare, certificatul de atestare fiscală și atestatul de producător

    Te-ar mai putea interesa

    Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți Bulgaria înăsprește controalele pentru floarea-soarelui din Ucraina. Avantaj pentru fermierii români Piața cerealelor, la zi. Prețul grâul DAP Constanța a urcat la 226 euro/t. Turcia – interesată de marfa românească Alertă ANM! Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină. Zonele afectate miercuri și joi Alertă în Brăila: un nou focar de variolă ovină. „Au început să le moară animalele!”