• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Proprietarii care arendează sub 2 hectare de teren agricol vor fi scutiți de plata CASS-ului

    agrointeligenta.ro -

    Senatul a aprobat ieri un proiect de lege care prevede ca proprietarii care arendează suprafețe agricole ce nu depășesc 2 hectare să fie scutiți de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate – CASS.

    Inițiativa aparține unui grup de parlamentari PSD, între are Liviu Harbuz, Ion Bălan sau Marian Avram, deputații arătând că stabilirea bazei de calcul pentru plata CASS la un prag minim echivalent cu salariul minim brut pe țară (850 și 900 de lei din 1 iulie 2014), generează situații absurde în sectorul agricol. Astfel, se ajunge ca valoarea CASS –ului să fie și de 100 de ori mai mare decât venitul realizat. Este mai ales cazul persoanelor vârstnice, de peste 64 de ani, care au lucrat la CAP și nu au pensie, dar își arendează un hectar de teren agricol pentru care primește 600 de kg de grâu. ”Arendașul are obligația, conform prevederilor OUG 88/2013 să rețină la sursa impozitul pe venit – 16% și CAS-ul 5,5% ca rezultat al contractului de arendă și să-l vireze către ANAF în numele arendatorului (proprietarul de teren), persoana de 65 de ani, în cazul exemplificat”, se arată în expunerea de motive a proiectului de modificare a Codului Fiscal.

    Iniţiatorii susţin că acest fapt poate determina rezilierea contractelor de arendă şi, implicit, imposibilitatea de a colecta impozitul pe venit şi contribuţiile sociale calculate asupra veniturilor din arendarea bunurilor.

    După votul de la Senat, proiectul a fost trimis la Camera Deputaților – Cameră decizională, unde, mai mult ca sigur, inițiativa va primi votul final pentru a intra în vigoare.

    Foto: Flickr.com/Fabrice Florin



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe Controalele în fermele de animale încep din luna februarie. Primele exploatații verificate de inspectorii ANZ Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine

    Ultimele știri

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Ger de până la -20°C și cod galben în mai multe regiuni. ANM anunță vreme deosebit de rece până miercuri, 4 februarie Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”