• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vestea bună pe care comisarul european Phil Hogan o va da fermierilor pe 23 martie

    agrointeligenta.ro -

    În cadrul vizitei efectuate în România, comisarul european pentru agricultură și dezvoltare rurală Phil Hogan a dezvăluit câteva dintre planurile sale pentru viitorul apropiat. Între acestea, și unul care vizează direct șansele României de a-și crește rata de absorbție a fondurilor europene pentru proiectele în agricultură și mediul rural.

    Peste o săptămână, adică luni, 23 martie, comisarul Hogan va anunța deschiderea unor noi linii de finanțare pentru proiectele în agricultură. Creditele vor putea fi accesate de către statele membre rpin Banca Europeană de Investiții.

    Înființată în 1958 prin Tratatul de la Roma, această insituție financiară a Uniunii Europene se implică alături de alte instituții bancare, în finanțarea programelor de investiții care sunt conforme cu obiectivele economice stabilite de UE și care servesc intereselor europene comune.

    Potrivit declarațiilor făcute în România de către comisarul european Phil Hogan, noile linii de creditare prin BEI vor putea fi folosite pentru co-finanțarea sprijinului acordat tinerilor fermieri, dar și pentru chestiuni care ”ard” în agricultura românească și cea comunitară în general. ”Această decizie va oferi acces la finanțare pentru diferite zone agricole: sprijin pentru fermierii tineri, sprijin pentru industria laptelui în contextul eliminării cotelor de lapte, pentru silvicultură, sprijin pentru activități de branding și marketing a produselor agricole, precum și pentru pre-finanțarea măsurilor de finanțare a proiectelor agricole”, a declarat comisarul european Phil Hogan.



     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Controale la stâne! Ciobanii iau amenzi pentru pășunatul neautorizat și depășirea numărului maxim de câini Urări de Crăciun scurte. Mesaje de Sărbători pentru prieteni și familie

    Ultimele știri

    Îngrășăminte mai scumpe, din ianuarie. Trader: Taxa CBAM crește costurile pentru fiecare fermier – calcul pe hectar Cod roșu de viscol. ANM o nouă alertă care vizează mai multe județe Cum și-ar gândi afacerea fermierul Nicu Șerban dacă ar avea 100 de hectare