• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA Satu Mare: Fermierii pot depune cererile de subvenţii începând cu 23 martie

    agrointeligenta.ro -

    Fermierii se pregătesc pentru depunerea cererii unice de plată a plăților directe. Dacă, inițial, autoritățile anunțaseră că procesul va fi demarat de la mijlocul lunii martie, APIA Satu Mare a informat beneficiarii că data de la care va  începe să primească cererile este 23 martie.

    În cadrul unei întâlniri cu primarii din judeţ, Gabriel Beniamin Leş, directorul Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură – APIA Satu Mare, a declarat că pentru 2015, dosarele pentru subvenţii se vor depune după 23 martie.

    Se cuvine subliniat faptul că urmează să se implementeze o nouă modalitate de depunere a solicitărilor de sprijin financiar.

    Dacă din anul 2007 şi până în anul 2014 inclusiv, fermierii au depus separate cererile pentru plata unică pe suprafaţă începând cu 1 martie, apoi cererile pentru zootehnie, iată că începând cu anul 2015 se pregăteşte depunerea documentaţiilor concomitent, pe acelaşi formular.

    Sursa: Informația Zilei Satu Mare



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare”

    Ultimele știri

    Subvenția APIA pentru pășunat. Noile cuantumuri la ecoschema accesată de crescătorii de vaci Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Vești bune pentru fermieri! Prețurile laptelui cresc brusc pe piața mondială Șeful CCIR, care organizează Indagra, îi atacă pe fermieri: ”Sunt dușmanii agriculturii. Apar cu tractoarele de 300.000 de euro în Piața Victoriei” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an